Wybrane pojęcia i definicje z parapsychologii i psychotroniki


Parapsychologia

to dziedzina nauki, która zajmuje się badaniem zjawisk pozazmysłowych, takich jak telepatia, jasnowidzenie, prekognicja czy psychokineza. Celem parapsychologii jest zrozumienie tych zjawisk i wyjaśnienie ich na drodze naukowej. Jednakże, wiele zjawisk parapsychologicznych jest kontrowersyjnych i nie ma na nie jednoznacznych dowodów naukowych, co powoduje, że niektórzy naukowcy kwestionują ich istnienie.

Psychotronika

to dziedzina, która skupia się przede wszystkim na rozbudzaniu uzdolnień paranormalnych i badaniu wpływu fal elektromagnetycznych na umysł i ciało. W ramach tej dziedziny naukowej, badacze starają się między innymi zrozumieć, jak różnego rodzaju fale elektromagnetyczne wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. Psychotronika ma również zastosowanie w celach terapeutycznych i poprawy jakości życia ludzi. Dzięki zastosowaniu tej wiedzy, można pomóc w leczeniu różnego rodzaju zaburzeń psychicznych, takich jak depresja czy lęki. Istnieją również metody psychotroniki, które pomagają w zwiększaniu koncentracji oraz poprawie ogólnego stanu zdrowia.

Psionika

to dziedzina nauki zajmująca się badaniem i wykorzystywaniem zdolności psychicznych człowieka, takich jak telepatia, telekineza czy jasnowidzenie. Psionicy starają się zrozumieć mechanizmy działania tych zdolności oraz opracować sposoby ich rozwijania i kontrolowania. W praktyce psionika może mieć zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna, wojskowość czy psychologia. Psionika to również nazwa wszystkich zjawisk paranormalnych. Pojęcie to zostało wprowadzone w 1943 roku przez Roberta Thoulessa i Bertolda Paula Wiesnera

Spirytyzm

to doktryna filozoficzna i religijna, która zakłada istnienie duchowego świata, w którym przebywają dusze zmarłych osób. Wierzy się, że poprzez odpowiednie praktyki można nawiązać kontakt z tymi duszami oraz otrzymać od nich wskazówki i przekazy. Jest to kontrowersyjna doktryna, która spotyka się z krytyką ze strony wielu naukowców i religijnych przywódców

Ezoteryka

to termin o szerokim znaczeniu, który odnosi się do różnych dziedzin wiedzy, które są tajemnicze, ukryte lub trudno dostępne dla większości ludzi. W dzisiejszych czasach ezoteryka często kojarzona jest z filozofią, religią, magią, mistyką i innymi dziedzinami, które poszukują duchowej lub metafizycznej prawdy. Ludzie zainteresowani ezoteryką często szukają sposobów, aby poznać tajemnice wszechświata i odkryć duchowe aspekty rzeczywistości, które są niewidoczne dla zwykłego oka. W ezoteryce istnieją różne techniki i narzędzia, takie jak astrologia, numerologia, tarot, medytacja, joga i wiele innych, które pomagają ludziom poznać i zrozumieć tajemnice życia.

Okultyzm

to termin o szerokim spektrum znaczeń, łączący w sobie wiele różnych praktyk i wierzeń związanych z mistycyzmem, magią, ezoteryką oraz duchowymi aspektami rzeczywistości. Termin ten często kojarzony jest z poszukiwaniem tajemnej wiedzy, kontaktami z duchami i innymi nadprzyrodzonymi istotami. W skrócie, okultyzm to zbiór praktyk i wierzeń, które mają na celu odkrycie i zrozumienie duchowej strony rzeczywistości. Jednym z głównych założeń okultyzmu jest przekonanie, że istnieją tajemne siły i moce, które można poznać i wykorzystać w celu poprawy jakości życia. Okultyzm jest często krytykowany i kontrowersyjny, ale dla wielu ludzi pozostaje fascynującą dziedziną poszukiwań duchowych i rozwoju osobistego

Mistycyzm

to koncepcja duchowości, która zakłada bezpośredni kontakt z boskością lub transcendentnymi rzeczywistościami. Mistycy dążą do osiągnięcia stanu jednoczenia się z boskością poprzez medytację, kontemplację i inne praktyki duchowe. Mistycyzm jest obecny w wielu religiach i filozofiach, a jego celem jest osiągnięcie doświadczenia mistycznego, czyli bezpośredniego zetknięcia z boską rzeczywistością

Zjawiska paranormalne

to zdarzenia, które nie mieszczą się w ramach wyjaśnienia naukowego. Należą do nich m.in. duchy, UFO, telekineza, jasnowidzenie czy reinkarnacja. Większość naukowców uważa, że takie zjawiska nie istnieją lub nie zostały jeszcze udowodnione. Jednakże wiele osób wierzy w ich istnienie i badacze paranormalni zajmują się ich badaniem’

Postrzeganie pozazmysłowe

to zdolność do odbierania informacji z otoczenia poza zmysłami takimi jak wzrok, słuch czy dotyk. Można je trenować poprzez medytację, praktyki mindfulness, jogę, tai chi, czy też inne techniki relaksacyjne. Istnieją również specjalne gry i ćwiczenia, które pomagają rozwijać postrzeganie pozazmysłowe. Regularne treningi mogą poprawić naszą intuicję, kreatywność i umiejętność rozwiązywania problemów.


Ucz się parapsychologii w szkole Zen reiki w Polsce! Więcej informacji znajdziesz na stronie: kierunek Parapsychologia Stosowana z Psychotroniką