Co wpływa na ład, harmonię i dobrobyt w twoim najbliższym otoczeniu?


Energia qi i sha, badanie otoczenia i ich przepływ w przestrzeni

 

Otoczenie a miejsce

Miejsce – to ogólne określenie czegoś, jakiegoś punktu w odniesieniu do którego sprawdzamy pomyślność feng shui. Takim miejscem badania może być mieszkanie, budynek, biuro, także przestrzeń – park, ulica.

Otoczenie – okresla całe otoczenie związane z miejscem, wszystko to, co otacza dane miejsce. Mówimy tu o naturalnych formach terenu, np. góry, uskoki, lasy, wzniesienia i tych stworzonych reką człowieka jak inne budynki, mosty, sztuczne zbiorniki, słupy telekomunikacyjne.

Wg feng shui energia otoczenia, qi zewnętrzna jest bardzo ważna, jest tym, dzieki czemu qi wewnętrzna np. mieszkania jest gromadzona. Aby właściwie zaaranżować wnętrze w celu wykorzystania qi, budynek musi ja najpierw otrzymać z otoczenia.

Zewnętrzna qi jest tym, dzięki czemu wewnętrzna qi jest gromadzona – Księga Pochówków

Energia wędruje z zewnątrz, ze wszystkich stron, do centrum mieszkania, które możemy wyobrazić sobie jak tort podzielony na 8 kawałków. Dlatego otoczenie jest bardzo ważne, gdyż energia idzie z zewnatrz do środka. Jeżeli napotyka zdrową roślinność, dobrze utrzymany teren, będzie działać na naszą korzyść. Gdy energia bedzie płynąć przez brudny, nieuporządkowany teren, gdy będzie tam narożnik celujący w dom, zwłaszcza w okna lub drzwi, długa, prosta droga prowadząca do wejścia – energia może szkodzić. Można posadzić wysokie drzewo, nakleić folie, zbudować mur – ale całkwicie zlikwidować problemu się nie da. Należy zwrócić uwagę na to, czy jest woda w okolicy, gdyż ona też aktywuje określone energie. Podobne działanie do wody mają ulice, skrzyżowania, duże, wolne przestrzenie.

Drzwi wejściowe do domu nie mogą być zablokowane, by energia mogła swobodnie napływać do wnętrza. Wejście ma być uporządkowane i czyste, miłe dla oka. Droga prowadząca do drzwi powinna lekko meandrować, by energia mogła spokojnie płynąć. W mieszkaniu należy zwrócić uwagę na to, czy nie ma długich, prostych korytarzy – energia pędzi, i od razu wylatuje na zewnątrz, zamiast harmonijnie krążyć dla naszego dobra. W takim przypadku, lub gdy z drzwi wejściowych widać okna po przeciwnej stronie, należy postawić jakąś przegrodę – większą roślinę, stolik, szafkę, położyć dywanik, powiesić zasłonę. Tkaniny, miękkie, przytulne, puszyste przedmioty spowalniają energię.

Sheng qi i sha qi

Sheng qi – dobra energia, „sheng” oznacza witalność lub życie. Za sheng qi uważamy przedmioty piękne, miłe dla wzroku, wśród których czujemy się komfortowo, gdyż tylko takie wytwarzają dobrą energię. Oczywiście to rzecz subiektywna, to co dla jednej osoby jest piękne, nie musi takie być dla kogoś innego. Istnieje jednak pewien wspólny mianownik. Dom wybudowany w pięknym otoczeniu, z czystym i uporządkowanym wnętrzem, pełen światła i świeżego powietrza jest napełniony sheng qi. Ludzie są pewni siebie, radośni, szczęśliwi.

Sha qi – zła energia, „sha” oznacza zło lub zabijanie. Przedmioty brzydkie, nieprzyjemne dla oczu, w obecności których się źle czujemy, są sha qi, np. trawnik przed domem zarośnięty chwastami, brudny, ciemny i duszny dom, droga celująca w okno lub drzwi i ostro zakręcajaca tuż przed nim, kable wysokiego napięcia w pobliżu. W takim domu ludzie często się kłócą, panuje atmosfera przygnębienia.

Cechy tworzące sha qi

Sha qi to niszcząca lub szkodliwa siła wytwarzana przez brudne i nieładne przedmioty, wszystko co kojarzy się ze szkodliwym działaniem, odrażające. Komin wypuszczający czarny, trujacy dym, zanieczyszczony strumień, studzienki, które wybijają brzydkie zapachy, stare rury w bloku emitują sha qi. To samo dotyczy relacji międzyludzkich. Z sheng qi kojarzą nam się takie słowa jak : wojna, głód, choroba, zbrodnia, zniewaga, nienawiść. Nie zaleca się też mieszkać w pobliżu np. domu pogrzebowego czy rzeżni.

Ostre krawędzie – zatrute strzały; kąt prosty utworzony przez krawędzie dwóch sąsiadujących ścian lub narożnik budynku wytwarza sha qi – to, co zanjduje się na linii „zatrutej strzały”, będzie pod działaniem niszczącej energii. Ostra krawędź jest szkodliwa tylko wtedy, gdy jest skierowana prosto w drzwi lub okno. Jeżeli jest skierowana pod innym kątem, nie sprawia żadnych problemów. Zatruta strzała to sha qi ukierunkowana, rodzaj sha qi wysyłany przez niekorzystne elementy otoczenia skierowane w miejsce lub osobę : ostre krawędzie, proste drogi, narożniki budynków, także krawędzie poziome np. wąskie półki lub blaty stołów, także ostro zakończona wisząca lampa.

Wąska szczelina – powstaje, gdy dwa wysokie budynki stoją blisko siebie, wąska przestrzeń między nimi formuje szczelinę, wywołującą silny prąd powietrza. Jeżeli front naszego domu wypada na tą szczelinę, jesteśmy wystawieni na złą energię. Jedynie drzwi lub okno będące dokładnie naprzeciwko tej szczeliny są wystawione na sha qi. Natomiast jeżeli szczelina między budynkami jest szeroka, nie emituje szkodliwej energii.

Przeszkoda – każdy większy przedmiot wychodzący na drzwi lub okno, np. słup energetyczny lub drzewo może zakłócać przepływ energii i powodować choroby, zranienia, sprawy sądowe. Przyjmuje się, że dozwolona odległość między oknem lub drzwiami a tym przedmiotem wynosząca mniej niż 6 metrów zakłóca dystrybucję qi.

Rwące rzeki – należy unikać prosto płynących rzek, długich prostych dróg, ulic z szybkim ruchem, zakrętów skierowanych w naszym kierunku wypukłą krawędzią drogi. Natomiast prosta rzeka posiadająca dopływy zwalniające bieg, także prosta droga krzyżująca się z innymi drogami i tworząca sieć uważana jest za pomyślną.

 

Autor: M. Szmelter (PAR)