KOMUNIKAT : warsztaty ziołolecznictwa Szkoła Zen Reiki w Polsce, lipiec 2024

Zapraszamy serdecznie wszystkich naszych słuchaczy grupy NAT E i NAT F oraz absolwentów kierunku Terapie Naturalne i Komplementarne – Naturopata na wyjątkowe dwudniowe warsztaty z ziołolecznictwa które odbędą się w Krakowie. Nasze spotkanie to doskonała okazja do pogłębienia wiedzy o mocy leczniczej roślin oraz praktycznego zastosowania ziół w gabinecie naturopaty i codziennym życiu.

Pierwszy dzień  rozpoczynamy od podstaw – nauki rozpoznawania surowców zielarskich. Uczestnicy dowiedzą się, jak odróżniać poszczególne rośliny lecznicze, jakie mają właściwości oraz w jaki sposób można je bezpiecznie zbierać i przechowywać. W trakcie warsztatu będzie również prowadzona praca na mikroskopach, co pozwoli uczestnikom na głębsze zrozumienie budowy i składu roślin leczniczych. Następnie, skupimy się na komponowaniu mieszanek ziołowych. Praktyczne warsztaty pozwolą każdemu uczestnikowi stworzyć własną, indywidualnie dopasowaną mieszankę ziołową, idealną do domowego użytku.

Drugi dzień to między innymi wspólna wizyta w Muzeum Farmacji w Krakowie, gdzie uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć, jak w przeszłości wykorzystywano zioła w medycynie. Poznanie historycznych kontekstów użycia roślin leczniczych pozwoli lepiej zrozumieć ich moc i znaczenie. W drugiej części dnia skoncentrujemy się na omawianiu zielników przygotowanych przez uczestników. Każdy będzie miał okazję przedstawić swoje odkrycia i wnioski, co stanowi doskonałą platformę do wymiany doświadczeń i pogłębienia wiedzy.

Informacje organizacyjne:

• Termin: 18 – 19 lipca 2024
  • Godziny: 10.00 – 18.00
  • Lokalizacja: Kraków, ul. Senatorska 35
  • Cena: 500,00 zł
  • Zapisy: sekretariat@zenreiki.edu.pl

Zapewniamy wszystkie materiały potrzebne do warsztatów. Liczba miejsc jest ograniczona, więc zachęcamy do wcześniejszego zapisu!

Informacje dotyczące przygotowania zielnika na warsztaty:

Przygotowanie zielnika to fascynująca przygoda, która pozwala zgłębić tajniki botaniki i ziołolecznictwa. Zielnik będzie nie tylko pięknym zbieractwem, ale również cennym źródłem wiedzy o roślinach. Oto kroki, które mogą pomóc stworzyć kompleksowy zielnik zawierający 50 różnych roślin:

• Wybór roślin – zacznij od listy 50 roślin, które chcesz umieścić w swoim zielniku. Mogą to być rośliny lecznicze, lokalne gatunki, a także te o szczególnych cechach estetycznych lub naukowych. Dokładnie zaplanuj, które rośliny chcesz zbierać, uwzględniając ich dostępność i sezonowość.
  • Zbieranie okazów – najlepszym czasem na zbieranie roślin jest suchy, słoneczny dzień, najlepiej późnym rankiem, kiedy rosa już odparuje. Zawsze zbieraj rośliny zgodnie z zasadami etycznymi – nie niszcz populacji roślinnych i pamiętaj o ochronie gatunków zagrożonych. Z każdej rośliny zbierz kilka egzemplarzy, by móc wybrać ten najlepiej prezentujący się.
  • Suszenie i prasowanie – każdy zebrany okaz należy starannie osuszyć i wyprasować, używając prasy botanicznej lub alternatywnie, ciężkich książek i gazet. Rośliny układaj na gazecie lub cienkim papierze, przykrywaj kolejną warstwą i obciąż. Pozostaw pod prasą na 1-2 tygodnie, aż rośliny całkowicie wyschną i zachowają swój kształt.
  • Oznaczanie – każdy wysuszony okaz należy odpowiednio oznaczyć. Etykieta powinna zawierać nazwę naukową i zwyczajową rośliny, datę i miejsce zebrania, a także Twoje imię jako osoby, która zebrała okaz. Informacje te są kluczowe dla wartości naukowej i edukacyjnej zielnika.
  • Przechowywanie – wysuszone rośliny należy przechowywać w bezpiecznym, suchym miejscu. Można je umieszczać w specjalnych albumach do zielników lub w oprawnych kartach, które następnie zabezpiecza się w foliowych koszulkach. Taki sposób przechowywania zapewni ochronę przed wilgocią i szkodnikami.
  • Kompozycja – układając rośliny w zielniku, staraj się zachować estetyczny i naukowy porządek. Możesz grupować je według rodziny, zastosowania leczniczego lub innego kryterium, które uznasz za stosowne.
  • Dokumentacja i badanie – oprócz samego zielnika, warto prowadzić notatnik z dodatkowymi obserwacjami na temat zebranych roślin, ich właściwościach, zastosowaniach i ciekawostkach. Taka dokumentacja będzie świetnym uzupełnieniem całej kolekcji.

Stworzenie zielnika to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i pasji. Jednak satysfakcja płynąca z posiadania własnej, bogatej kolekcji roślinnej jest nieoceniona. Każdy okaz w zielniku będzie świadectwem pracy i zamiłowania do świata roślin. Zapraszamy do tej fascynującej przygody!

Osoby, które pomyślnie ukończą i zaliczą trzy moduły:

1. Rozpoznawanie surowców zielarskich, w tym cechy charakterystyczne i diagnostyczne pojedynczych roślin oraz ich mieszanki,
  2. Komponowanie mieszanek ziołowych adekwatnych do określonych potrzeb zdrowotnych,
  3. Przygotowanie zielnika,

będą zwolnione z egzaminu końcowego z zajęć fakultatywnych z ziołolecznictwa. Dotyczy to słuchaczy uczestniczących w zajęciach fakultatywnych z ziołolecznictwa w grupach NAT E oraz NAT F.

Nie przegap tej wyjątkowej okazji do pogłębienia swojej wiedzy o ziołolecznictwie oraz spędzenia czasu w gronie osób o podobnych zainteresowaniach.

Do zobaczenia na warsztatach!