Pięć elementów TCM – ich wpływ na charakter i zdrowie człowieka cz. 3 z 3

Tradycyjna Medycyna Chińska (ang. Traditional Chinese Medicine pol. Tradycyjna Medycyna Chińska) opisuje pięć elementów, które kształtują człowieka. Każdemu z nich odpowiada część fizyczna naszego ciała. Od ich równowagi zależy nasze zdrowie, ale też osobowość człowieka. Zazwyczaj jeden lub dwa elementy dominują, ale może być ich więcej. Wpływają na to jak układają się nasze związki, praca, sukcesy. Ważne jest, żeby każdy z nich pozostawał w równowadze.

Pierwszy element – Drzewo

Drzewa to bardzo dobrze zorganizowane osoby kierujące się w życiu logiką. Wszystko bardzo dobrze planują i denerwują się, kiedy coś idzie nie tak. Drzewo zawsze szuka okazji do wzrostu i rozwoju. Są myślicielami, ich umysł jest ciągle zajęty i zawsze mają coś do zrobienia. Lubią wyzwania i wyznaczanie nowych granic. Ich życiu wciąż towarzyszy jakaś akcja, przygoda, ruch. Chcą być pierwsi i najlepsi. Posiadają wewnętrzny pęd do życia. Są to osoby silne, elastyczne i cierpliwe, często o altruistycznym podejściu do życia.

Na co powinna zwrócić uwagę osoba z przewagą elementu Drzewa

Emocja, która często towarzyszy Drzewu to złość. Kiedy zaczyna dominować w jego życiu, Drzewo popada we frustrację i nie kontroluje swoich uczuć, nie jest w stanie zachowywać się stosownie do sytuacji. Szybko się złości i często krzyczy. Taki niestabilny stan emocjonalny z czasem przekłada się na krążenie krwi i energii Qi, powodując napięcia i stres.

Zdrowie Drzewa

Zwykle Drzewo jest bardzo samo-zdyscyplinowane, dzięki czemu zawsze jest opanowane i ma kontrolę nad swoimi emocjami. Często pomaga mu medytacja. Drzewo zdecydowanie lepiej czuje się w godzinach rannych niż popołudniowych. Jako, że mięśnie Drzewa mają skłonność do zesztywnienia i skurczów, bardzo korzystne dla jego ciała są lekkie ćwiczenia rozciągające i wspierające jego elastyczność takie jak, joga, tai chi. Ważnym jest, aby Drzewo jadło powoli i w spokoju. Drzewo nie lubi silnych wiatrów, alkoholu, narkotyków i braku regularnego snu. Doskwiera mu wówczas ból głowy. Osoba typu Drzewo ma tendencję do schorzeń na tle nerwowym, alergii pokarmowych, kataru siennego, infekcji zatok i dolegliwości takich jak migreny, wrzody czy hemoroidy.

Cechy charakterystyczne w wyglądzie Drzewa

Przewaga elementu Drzewa to skóra o ciemnym odcieniu, smukła, pociągła twarz, często z wystającą brodą, szerokie ramiona, małe dłonie. Dzięki bardzo sprawnemu metabolizmowi, drzewo rzadko jest osobą otyłą.

Drugi element – Ogień

Ogień to osoba pełna energii i charyzmy. Dynamiczna, silna i ciepła. Wierzy w siłę swoich pragnień. Wykazuje duży potencjał twórczy, jest intuicyjna, z głęboko rozbudowaną empatią. Ogień kocha wszelkie doznania, jest sentymentalny i dramatyczny. Nie interesują go aspekty materialne. Osoba Ogień nie jest zbyt pewna siebie, ma wiele zmartwień, ale jest pełna pasji i zachwytu dla piękna.

Najbardziej charakterystyczna emocja jaka im towarzyszy to radość, dlatego swoje życie wypełniają przyjemnościami i doznaniami zmysłów. Na każdym kroku szukają zaspokojenia.

Na co powinny uważać osoby z przewagą elementu Ognia

Goniąc wciąż za nowymi stymulantami mogą stać się przemęczeni, znudzeni i styrani życiem. Nadmiar Ognia może przerodzić się w agresję, niecierpliwość i impulsywne zachowanie.

Sprawiają wrażenie osób romantycznych i kochających zabawę. Mogą jednak potrzebować ciągłej zmiany bodźców dla zachowania swojego entuzjazmu i zainteresowania życiem. Nie lubią być sami. Odpływają wówczas od nich wszystkie siły życiowe, a powracają jedynie w towarzystwie innych osób. Ich łatwość popadania w zachwyt sprawia, że są zwykle osobami gadatliwymi, o olbrzymim uroku osobistym, dużo się śmieją. Ich emocje mogą jednak zmieniać się w drastycznym tempie. Kiedy nie są radośni i podekscytowani, bardzo szybko dopada ich stan pustki i braku nadziei.

Zdrowie Ognia

Osoba typu Ogień jest gorąca z natury, dlatego upał ją męczy. Najkorzystniejsza jest dla niej dieta oparta na naturalnym pożywieniu z minimalną ilością soli. Nie powinna palić i nadużywać alkoholu (bardziej jej to szkodzi niż osobom z przewagą innych elementów). Zaleca się jej regularne, umiarkowane ćwiczenia, ale też techniki relaksacyjne, które pozwolą im się odprężyć i opanować stres.

Ogień ma tendencję do niepokoju i depresji, nieregularnego snu. Jest podatny na wszelkie schorzenia kardiologiczne, nadciśnienie, palpitacje, arytmie, problemy z krążeniem krwi, żylaki, hemoroidy, nadpobudliwość czy wysoki poziom cholesterolu.

Cechy fizyczne dla typu Ogień

Charakterystyczny wygląd Ognia to czerwony odcień skóry, szczupła twarz, nieduża głowa, rozbudowane mięśnie pleców. Stanowczy, stabilny krok, w ruchu ich ramiona mogą się kołysać.

Trzeci element – Ziemia

Ziemia uwielbia kontakt z ludźmi. Dąży do bycia razem, do harmonii i stabilizacji. Najważniejsze są dla niej lojalność, przewidywalność i bezpieczeństwo. Nie lubi władzy. Ma spokojny charakter, lubi pomagać ludziom, czuć się potrzebna i zaangażowana. Ziemia karmi, jest cierpliwa, rozważna i stabilna. Najbardziej charakterystycznym stanem dla Ziemi jest rozmyślanie, ale też duże współczucie, empatia.

Na co powinna uważać Ziemia

Kiedy Ziemia zbytnio oddaje się kontemplacjom i zadumie łatwo popada w nawyk zamartwiania się. Takie osoby mogą więc często być wewnętrznie targane ciągłym przejmowaniem się szczegółami, które nie mają tak naprawdę większego znaczenia. Wpadają w błędne koło bez wyjścia.

Osoby otaczające Ziemie mogą stać się zależne od niej ponieważ Ziemia jest bardzo troskliwa, ciepła, sympatyczna i można zawsze na niej polegać. Może być nadopiekuńcza, gubić granice pomiędzy sobą, a otoczeniem. Kiedy Ziemia nie ma żadnych obowiązków i nie jest za nic odpowiedzialna może popaść w obojętność i nawykowe rozmyślanie.  W tym stanie jej energia obumiera i popada w stagnacje, co może prowadzić do problemow z trawieniem, ociężałości i ślamazarności.

Osoba Ziemia musi zwrócić uwagę na równowagę pomiędzy swoja skłonnością do poświęcenia czasu odosobnieniu, rozwijaniu siebie i swojej własnej ekspresji, a budowaniem relacji z ludźmi dookoła niej i życiem społecznym.

Zdrowie Ziemi

Ziemia ma tendencje do przejadania się i wygodnego życia, które może prowadzić do otyłości, wrzodów żołądka czy cukrzycy. Mogą doskwierać jej problemy ze stawami, szczególnie te dotyczące stawu nadgarstka i kostki. Kobieta Ziemia często ma skłonność do nieregularnych menstruacji i przybierania na wadze w krótkich odstępach czasu (w ciągu jednego cyklu). Mężczyźni natomiast są podatni na wczesne problemy z prostatą.

Cechy fizyczne typowej osoby Ziemi

Charakterystyczne cechy fizyczne to żółtawy odcień skóry, okrągła twarz, stosunkowo duża głowa, małe dłonie i stopy, dużo mięśni, rozbudowane mięśnie brzucha, przyjemny śpiewny głos.

Czwarty element – Metal

Osoba typu Metal charakteryzuje się porywczym temperamentem. Jest skłonna do częstych zmian swojego środowiska. Sprawia wrażenie kogoś smutnego, bliskiego łez. Metal lubi mieć wszystko zdefiniowane, zrestrukturyzowane i zdyscyplinowane, stara się żyć w zgodzie z rozsądkiem i z zasadami. Jest minimalistą, lubi ład i porządek. Szuka tego, co czyste i duchowe. Wyznacza zarówno sobie, jak i innym bardzo wysokie standardy. Nadaje kształt i udoskonala, dąży do perfekcji. Metal charakteryzuje wytrwałość, siła i determinacja. Jest osobą odważną.

Na co powinna zwrócić uwagę osoba z przewagą Metalu

Emocja charakterystycznie towarzysząca osobie Metal to smutek albo żal. Kiedy zdominuje ją smutek, taka osoba izoluje się i broni przed zaangażowaniem, przed bólem utraty. Życie takiego człowieka jest zorganizowane tak, aby unikać wszelkiego ryzyka i porywów pasji. Może on stać się bardzo zaborczy, zachłanny i dominujący tylko po to, aby móc kontrolować swoje otoczenie. Metal jest silny; może narzucać swoje zdanie.

Metal stara się tak bardzo chronić siebie, że może się on stać kompletnie oderwany i niedostępny, pełen strachu przed prawdziwą bliskością. Pomimo, że może być przyjemny w obyciu to jest osobą chłodną. Stara się żeby to, co czuje, nigdy nie wychodziło na zewnątrz. Swoje problemy woli rozwiązywać sam.

Zdrowie Metalu

Osobom z przewagą Metalu poleca się unikać jedzenia tworzącego w organiźmie śluz. (słodycze, nabiał, banany). Korzystne są dla nich wszelkie ćwiczenia oddechowe. Nie powinni palić. Ich obsesyjna potrzeba kontrolowania może prowadzić do takich problemów jak astma, zaparcia czy oziębłość. Często dotykają ich schorzenia stawów i wiązadeł (reumatyzm, artretyzm, łokieć tenisisty) albo skóry (wysypki, łuszczyca).

Metal potrzebuje odnaleźć równowagę dla swojego racjonalizmu, samokontroli i drobiazgowości poprzez rozwijanie spontaniczności, pasji i zaangażowanie się w życie społeczne.

Charakterystyczne cechy fizyczne Metalu

Przewaga elementu metalu to blady odcień skóry, kwadratowy kształt twarzy, nieduża głowa, wąskie ramiona, często pochylone do przodu, nieduże mięśnie brzucha, małe stopy i dłonie. Często występuje u nich nadmiar owłosienia.

Piąty element – Woda

Woda penetruje, wnikliwie bada, poddaje krytyce, szuka wiedzy i zrozumienia. Ma tendencje pozostawania gdzieś z boku, bycia kimś zagadkowym, anonimowym i niedostrzeżonym. Pomimo tego, że Woda pozostaje zdystansowana jest osobą niezwykle twórczą. Sprawia wrażenie kogoś bardzo spokojnego o stoickim usposobieniu, ma zdolność utrzymywania spokoju i głębokiej refleksji. Szuka prawdy i znaczenia w życiu. Często jest dojrzała ponad swój wiek.

Na co powinna zwrócić uwagę osoba z przewagą Wody

Emocja, którą przypisuje się Wodzie to strach. Taka osoba czuje się zagrożona i myśli o ucieczce. Izoluje się od otoczenia i ukrywa przed światem. Często wyobraża sobie najgorsze, przewiduje katastrofy i nieszczęścia czyhające na każdym rogu. Do świata podchodzi krytycznie, z pewną dozą cynizmu. Życie uważa za trudne, ciężkie i niebezpieczne.

Ten rodzaj wyosobnienia może doprowadzić Wodę do zrezygnowania z czynnego udziału w życiu, pozostawiając ją zimną, obojętną i twardą jak kamień, pozbawioną duszy.

Woda potrzebuje nabrać większego dystansu do swojej szorstkości, braku realnej wizji i odseparowania. Otworzyć się, uczyć wrażliwości i łagodności. Podjąć ryzyko ukazania się światu i zaangażowania w jego bieg, bycia delikatną i bardziej kontaktową.

Zdrowie Wody

Woda ma skłonność do wszelkich problemow ze stawami, takimi jak artretyzm czy reumatyzm. Z powodu swojego zatwardziałego podejścia mogą jej zesztywnieć stawy, może ogłuchnąć na to, co dzieje się na zewnątrz, wewnętrznie zestarzeć się i zgrzybieć. Wody często są przemęczone i skarżą się na bóle lędźwiowe pleców, szczególnie kiedy zbyt długo stoją. Popularne są wśród nich problemy z pęcherzem moczowym, częste oddawanie moczu, kamienie żółciowe czy nerkowe.

Cechy fizyczne najbardziej charakterystyczne dla Wody

Typowa Woda to osoba o szarawym odcieniu skóry, stosunkowo dużej głowie, ma skłonność do podkrążonych oczu, wąskie ramiona, rozbudowane podbrzusze, niespokojne ręce i stopy, długi kręgosłup (plecy). Płynne ruchy, chociaż mogą sprawiać wrażenie ciężkich.

ZAKOŃCZENIE

Przyroda, życie ludzkie, organizm, emocje, cechy osobowości łączą się ze sobą wzajemnie, tworząc jeden krąg 5 żywiołów. Prawa, które rządzą makrokosmosem, rządzą również ludzkim mikrokosmosem.

Nasze życie stanowi rezultat interakcji, między dwoma przeciwstawnymi siłami, symbolizowanymi przez Niebo i Ziemię, dla których ramy stanowią Czas i Przestrzeń.

„Pomiedzy Zimia i Niebem istnieje qi i prawo”.

 

Bibliografia

  1. Kastner “Terapia pozywieniem”, Wyd. Galaktyka 2014
  2. Wu Li „Zegar dobowej aktywności narządów według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej”, Wyd. Vital, 2020
  3. Krolicki „TRADYCYJNA MEDYCYNA CHIŃSKA – Podstawy”, Wydanie I SEE, Wroc. 1998
  4. MAOSHING NI. „Kanon medycyny chińskiej Żółtego Cesarza”, Wyd. Galaktyka 2012
  5. Harriet Beinfield, Efrem Korngol “Beetwen Heaven and Earth” Wyd. Ballantine Books 1992

Strony internetowe

  1. https://docplayer.nl/161673253-Weiyang-taiji-qigong-de-5-elementen.html [dostęp: 16.04.2021]
  2. http://www.taoform.eu/medycyna-chi-ska.html [dostęp: 16.04.2021]
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wu_xing [dostep: 27.04.2021]
  4. https://elzbietakasztelaniec.pl/zegar-narzadow-czyli-zegar-biologiczny [dostep:21.04.2021]

Autor: M. Jachim (NAT)