Leczenie bezsenności za pomocą środków homeopatycznych

Homeopatyczną metodę leczenia zapoczątkował niemiecki lekarz Samuel Hahnemann, żyjący w latach 1755-1843. Podstawowym założeniem homeopatii jest postrzeganie człowieka jako całości, w szczególności uwzględniając jego indywidualne cechy. Homeopatia opiera się na leczeniu holistycznym, który obejmuje zasięgiem zarówno cało, umysł oraz duszę człowieka. Trzeba także dodać, że w przypadku homeopatii tę samą jednostkę chorobową nie leczy się w jednakowy sposób. Nie ma bowiem dwóch takich samych pacjentów, u których przebieg choroby postępowałby w identyczny sposób, mimo takiej samej lub podobnej diagnostyki. Homeopatia należy do gałęzi medycyny alternatywnej, a jej główne założenia opierają się na kilku ważnych zasadach.

ZASADY STOSOWANE W LECZENIU HOMEOPATYCZNYM:

 • zasada indywidualizmu
 • zasada podobieństwa
 • zasada energii życiowej
 • zasada potencjonowania
 • zasada minimalizmu

ZASADA INDYWIDUALIZMU

Zasada ta odnosi się do postrzegania każdej jednostki jako odmiennej, indywidualnej

i niepowtarzalnej. Nie ma gotowych recept, ani schematów postępowania na te same dolegliwości, ponieważ każdy organizm może reagować zupełnie inaczej. Ta zasada leczenia odbiega od konwencjonalnej medycyny, gdzie na daną dolegliwość automatycznie przypisywany jest konkretny lek. Homeopata uwzględnia nie tylko ogólne  objawy chorobowe, ale także cechy indywidualne, samopoczucie, konstytucję człowieka.

ZASADA PODOBIEŃSTWA ( similia similibus curantur )

W myśl tej zasady już w V w. p. n. e. leczył grecki lekarz Hipokrates, a w czasach nowożytnych Paracelsus. Mówiąc najprościej zasada ta głosi, że podobne leczyć podobnym. Tym założeniem kierował się Hipokrates w odniesieniu do swoich pacjentów. W homeopatii zasada ta polega na tym, że podajemy pacjentowi środek, który w dużej dawne u osoby zdrowej wywołuje podobne objawy, z którymi przychodzi pacjent. Niewielkie dawki substancji pomagają stymulować układ odpornościowy i wyzwalają siły życiowe, dzięki czemu organizm uczy radzić sobie z konkretnym symptomem.

ZASADA ENERGIA ŻYCIOWA

Zasada ta przede wszystkim opiera się na założeniu, że organizm ludzki posiada inteligentną energię życiową, która odpowiednio stymulowana i pobudzana potrafi przywrócić organizm do prawidłowej homeostazy. Dbanie o zasoby energii życiowej jest bardzo ważne i nie należy jej nadwyrężać, ponieważ powrót do zdrowia bywa trudniejszy, gdy brakuje jej zapasów. Homeopatia dąży do pobudzenia owej energii, aby organizm sam radził sobie z czynnikami wywołującymi choroby.

ZASADA POTENCJONOWANIA

Potencjonowanie substancji to następujące po sobie serie rozcieńczeń danej substancji ( płynnej lub stałej ), a w kolejnej fazie dynamizowanie ich poprzez wytrząsanie lub ucieranie. Celem rozcieńczeń jest całkowite zminimalizowanie toksyczności substancji, natomiast dynamizacja ma za zadanie uwolnić ukryte moce danej substancji, które są kluczowe w leczeniu homeopatycznym.

ZASADA MINIMALIZACJI

W przypadku tradycyjnej farmakologii leki działają jedynie na objawy chorobowe na poziomie fizycznym. Leczenie środkami homeopatycznymi sięga głębiej, docierając do wyższego poziomu organizmu człowieka i pobudzają układ immunologiczny do radzenia sobie z chorobą. Minimalna dawka substancji jest bezpieczna i stymulująca dla pacjenta, zaś wysokie jej stężenie trujące.

Jak działa lek homeopatyczny ?

Lecznicze środki homeopatyczne sporządzane są z naturalnych surowców roślinnych, zwierzęcych i mineralnych. Tak więc lekiem homeopatycznym nazywamy preparat wytwarzany z surowców pochodzenia naturalnego zgodnie z obowiązującymi metodami i wytycznymi farmakopei homeopatycznej.  Wprowadzony do organizmu lek homeopatyczny zachowuje się niczym ,,silniejsza choroba” wywołuje chwilową, sztuczną, nieszkodliwą chorobę, czyli reakcję na przyjęty lek. Głównym celem w leczeniu homeopatycznym jest wyzwolenie sił witalnych, co objawia się lepszym samopoczuciem, nastrojem i przyrostem energii.

Leczenie homeopatyczne z powodzeniem możemy zastosować przy leczeniu bezsenności. Szybkie tempo życia, permanentny stres, niewłaściwe odżywianie sprawia, że na tę przypadłość skarży się coraz więcej osób. Jej  przyczyny mogą mieć różne podłoże, a dzięki homeopatii możemy dostosować lek odpowiednio do genezy powstania problemów ze snem.

Bezsenność i jej przyczyny

Dorosła osoba potrzebuje mniej więcej 7 godzin nieprzerwanego snu, który składa z 4-5 cyklów snu o wolnych ruchach gałek ocznych (NREM) oraz fazy rozluźnienia mięśni, trwającej 90-120 minut (REM). Oznaką zdrowego snu jest rześkość po przebudzeniu. Jak wiadomo wraz z wiekiem obserwujemy spadek melatoniny, co może być jedną z przyczyn trudności ze snem. Melatonina wydzielana przez gruczoły dokrewne, jest hormonem produkowanym przez szyszynkę, biorącym udział w regulacji cyków snu. Wytwarzana jest w nocy, podczas snu. Ciemność aktywuje wydzielanie melatoniny, natomiast światło dzienne hamuje jej syntezę. Jej obniżenie może znacząco wpływać na jakość snu i bezpośrednio wpływać na jego zaburzenia. Melatonina ma szerokie spektrum działania na nasz organizm, głównie przypisuje jej się właściwości regenerujące i regulujące. Kiedy produkowana jest jej zbyt mała ilość, organizm powoli, ale konsekwentnie popada w spadki nastroju i problemy ze snem.  Szukając przyczyn bezsenności należy zwrócić uwagę na prawidłowy poziom melatoniny w organizmie, która po ukończeniu 40 roku życia znacząco się obniża. Ogromny wpływ na jej zaburzone wydzielanie ma zbyt długie przebywanie pod wpływem sztucznego światła. W przypadku bezsenności na tym podłożu konieczne są zmiany w stylu życia i wprowadzenie ograniczeń.

Innym powodem bezsenności może być stres, zmartwienia, lęki i troski, z którymi nie potrafimy sobie poradzić, a które znacząco obciążają psychikę. Natłok i gonitwa myśli, a do tego szybkie tempo życia sprawia, że umysł staje się zdezorientowany, a jakościowy odpoczynek niemożliwy. W tym przypadku wybór środków homeopatycznych będzie służył harmonizowaniu układu nerwowego.

Przyczyną bezsenności mogą być także złe nawyki dotyczące żywienia i stylu życia. Jak wiadomo kofeina stymuluje układ nerwowy, wypijana w dużych ilościach może wpływać na trudności z zasypianiem i jakość snu. To samo dotyczy innych stymulatorów oraz zjadania posiłków o późnej porze, co obciąża układ trawienny. Jeżeli mowa o bezsenności wynikającej z niewłaściwych nawyków w tym przypadku najrozsądniejsze będzie zadbanie o zmiany w trybie życia, które uregulują rytm snu.

Kilka wskazówek wspierających dobry sen:

 • ograniczenie ilości wypijanej kawy, mocnej herbaty, napojów zawierających kofeinę w ciągu dnia
 • ograniczenie używek tj. alkohol, tytoń
 • ograniczenie korzystania z tv, laptopa, smartfona, zbyt długiego przebywania pod wpływem sztucznego światła
 • przed snem nie należy spożywać posiłków, ani jeść zbyt późno, ponieważ trawienie podnosi temperaturę ciała, a to niska temperatura ciała ułatwia zdrowy sen
 • odpowiednia aktywność fizyczna w trakcie dnia
 • wieczorem ograniczenie wysiłku fizycznego do spaceru lub ćwiczeń relaksacyjnych
 • zadbanie o odpowiednie przyciemnione światło wieczorem, a w nocy całkowitą ciemność w pokoju, ponieważ w ciemności organizm wytwarza więcej melatoniny
 • uregulowanie pory snu i pobudki, ważne jest kładzenie się spać o względnie stałych porach
 • wyciszenie umysłu i medytacja, wyciszenie również zwiększa produkcję melatoniny

Przykłady środków homeopatycznych w leczeniu bezsenności:

COFFEA CRUDA  9 CH

lek działa na ośrodkowy układ nerwowy. Pomocny przy kłopotach z zasypianiem z powodu nadmiernego pobudzenia umysłowego.

GELSEMIUM SEMPERVRENS 15 CH

lek służy zwalczaniu tremy. Przeznaczony dla osób mających kłopoty z zaśnięciem

po otrzymaniu złej nowiny, a także mających lęk przed bezsennością.

IGNATIA AMARA 15 CH

lek przeznaczony dla osoby, która dusi w sobie problemy, nie potrafi ich uzewnętrznić

w zdrowy sposób, często w następstwie wybucha. Miewających refleksyjne, niespokojne, męczące sny, pełen wysiłku umysłowego oraz drżenie senne.

 INDOL

lek dla osób sennych w ciągu dnia. Mających niespokojny sen, często z bólami głowy w okolicy czoła i potylicy.

 

OPIUM 15 CH

lek dla osób cierpiących na bezsenność, mających tendencję do uzależniających zachowań.

EUCALIPTUS GLOBULUS

przeznaczony dla osób czujących senność i zmęczenie, a niemogących mimo to zasnąć.

HYOSCYAMUS NIGER 15 CH

lek działa na układ nerwowy. Sprawdza się w przypadku osób apatycznych, powolnych, senny w ciągu dnia, u dzieci mających lęki nocne, krzyczących przez sen, nagle się wybudzających.

CHAMOMILLA VULGARIS 15 CH

lek stosowany w przypadku braku równowagi psychomotorycznej i zaburzeniach snu u dzieci, przy bezsenności na tle nerwowym. Doskonale sprawdza się przy zaburzeniach snu u dzieci w okresie ząbkowania.

W przypadku bezsenności połączonej z nerwicą skutecznym złożonym środkiem homeopatycznym jest NERVOHELL N, NUREXAN.  Preparaty te stosuje się przy zaburzeniach sennych, długotrwałych i wzmożonych stanach napięcia nerwowego. Należy jednak wiedzieć, że klasyczna homeopatii preferuje leki jednoskładnikowe, dobrane odpowiednio do objawów. Dlatego wskazane jest przy doborze leków homeopatycznych skonsultowanie się z homeopatą, który dobierze odpowiednie leki do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Zapotrzebowanie człowieka na sen zazwyczaj zmniejsza się wraz z wiekiem. Regeneracyjna wartość snu nie zależy jedynie od długości jego trwania, ale przede wszystkim od jego jakości. Dobry jakościowo sen jest kluczowy dla sprawnego funkcjonowania organizmu i regeneracji sił witalnych. Skuteczność leczenia środkami homeopatycznymi w przypadku bezsenności wiąże się z ustaleniem przyczyny występowania zaburzeń. Homeopaci opierając się na zasadzie indywidualności rozpatrują cały kontekst pacjenta w szukaniu genezy objawów. Środki homeopatyczne odpowiednio dobrane mogą skutecznie zniwelować problem z bezsennością. Nie zastąpią jednak zdrowego stylu życia i prawidłowych nawyków, które powinny być zmienione w pierwszej kolejności przy rozwijającym się problemie z bezsennością.

Bibliografia:

 • Andrzej, Rajmunt Kozłowski, Homeopatyczna apteka dla każdego, wyd. Studio astropsychologii, Białystok 2012, wydanie VIII
 • Lidia Chrząstek, Barbara Dondela, Homeopatia – cześć I, Chemistry, Environment, Biotechnology, XVII, 2014, str. 21-42
 • Franck Gigon, Lecznicza moc roślin, wyd. Jedność, Kielce 2014
 • Linda B. White, Steven Foster, Ziołowa apteka domowa – alternatywa dla leków, wyd. Publicat, Poznań 2018
 • Stefan Limmer, dr Birgitt Tauber-Rusch, Szyszynka – siedziba duszy i wiecznej młodości, wyd. Studnio Astropsychologii, Białystok 2020
 • homeopatiapolska.com
 • aquavitae.com.pl

Autor: D. Picz (NAT)