Na czym polega reiki i jakie jest zastosowanie tej metody w chorobach, na czym to polega?

Na czym polega reiki – Usui Shiki Ryōhō i jakie jest zastosowanie tej metody w chorobach, w szczególności chorobach nowotworowych i na czym to polega? Czy reiki – Usui Shiki Ryōhō może zastąpić leczenie konwencjonalne, a jeśli nie to jaka jest wówczas jego rola?

Reiki to nazwa swoistej energii i zarazem metody, która została odkryta przez buddystę, Mikao Usui w Japonii, około 1922 roku. Pierwotna nazwa opracowanej przez Mikao Usui Metody Reiki brzmiała Usui Reiki Ryōhō. Nazwa ta ewoluowała i uzależniona była od nauczycieli i mistrzów tej metody.

Usui Shiki Ryōhō to Metoda Reiki duchowego uzdrawiania, która bazuje w głównej mierze na naukach Mikao Usui oraz Chujiro Hayashiego, który był bezpośrednim nauczycielem Hawayo Takaty – założycielki szkoły reiki o nazwie Usui Shiki Ryōhō.

Metoda Reiki to: ukryta metoda przywoływania szczęścia, duchowy lek na przeróżne choroby. To słowa Mikao Usui, twórcy systemu reiki, który zapisał je w dokumencie noszącym nazwę gokai, nazywanym przez praktyków reiki Pięcioma Zasadami Reiki. Treść całego dokumenty gokai brzmi następująco:

Ukryta metoda przywoływania szczęścia, duchowy lek na przeróżne choroby. Właśnie dziś: nie złość się, nie martw się, okazuj wdzięczność, pracuj wytrwale, bądź miły dla innych. Rano i wieczorem złącz dłonie do modlitwy i módl się w sercu i na głos. Dla doskonalenia ducha i ciała. Usui Reiki Ryōhō. Twórca, Mikao Usui.

Dokument  ten  jest podstawą w praktyce reiki –  Usui shiki Ryōhō i określa w dużym stopni to czym jest i na czym polega reiki. Tak więc Metoda Reiki to   duchowa   metoda   przywracania równowagi organizmowi i dawanie szczęścia w codziennym życiu.

Reiki – Usui Shiki Ryōhō zaliczane jest do medycyny holistycznej (medycyny naturalnej, komplementarnej). Medycyna ta stoi obok medycyny akademickiej i ma na zadanie ją wspierać, szczególny nacisk kładąc nie na ciało fizyczne a na sferę duchową. Metoda Reiki – Usui Shiki Ryoho polega na udzielaniu wsparcia duchowego osobie chorej, polega na dzieleniu się z chorym energią, która ma na celu aktywować i wzmacniać naturalne siły regeneracyjne (samouzdrawiania) organizmu. Metoda Reiki nie polega na zastępowaniu lekarzy, psychiatrów, psychologów czy innych specjalistów. Jest metodą dodatkową, której celem jest opieka duchowa i wsparcie energetyczne.

Metoda Reiki – Usui Shiki Ryōhō polega na pracy z uniwersalną energią życia, która nazywana jest w Japonii energią ki. Praktycy i nauczyciele tej metody są przekonani, że energia ta przenika wszystko i wszystkich, jest pierwiastkiem, który daje życie całej naszej planecie oraz całemu wszechświatu. Brak lub też zaburzenie przepływu i/lub obecności energii ki w ciele człowieka, powoduje choroby, które na początku przejawiają się w sferze duchowej, w aurze (niewidocznym dla naszego oka biopolu, polu energoinformacyjnym), która otacza każdego człowieka i odpowiada za jego stan zdrowia fizycznego, emocjonalnego i duchowego.

Techniki stosowane w Metodzie Reiki – Usui Shiki Ryōhō, mają na celu wyrównanie poziomu energii ki w ciele osoby, która poddaje się zabiegowi reiki. Cała procedura przekazywania i wyrównywania energii, polega na przykładaniu przez praktyka lub nauczyciela reiki dłoni w chore miejsca, lub przykładania dłoni zgodnie z ogólnie znanym w Usui Shiki Ryōhō, tradycyjnym schematem pozycji dłoni. Dzięki tego typu zabiegom, następuje przekazanie energii od praktyka reiki na osobę poddającą się temu zabiegowi.

W Metodzie Reiki – Usui Shiki Ryōhō uważa się, że reiki samo w sobie nie może nikomu zaszkodzić a celem wszelkich zabiegów reiki jest wzmocnienie życiodajnej energii ki, a co za tym idzie, doprowadzenie organizmu do pełnej równowagi na poziomie ciała, umysłu i ducha.

Metoda Reiki – Usui Shiki Ryōhō jest więc wykorzystywana jako terapia dodatkowa – holistyczna, w przeróżnych problemach zdrowotnych. Jest wykonywana wyłącznie dla tych osób, które wyrażają na to zgodę. Reiki – Usui Shiki Ryōhō nie może zastąpić leczenia konwencjonalnego a praktycy i nauczyciele tej metody, nie zastępują w żaden sposób lekarza. Każdy nauczycieli mistrz reiki uczy ponadto swoich uczniów, że prowadząc zabiegi reiki i rozmawiając ze swoimi pacjentami (klientami), nie mogą stawiać medycznych diagnoz, ani nie  mogą przeprowadzać terapii zabiegów w medycznym znaczeniu. Ponadto każdy praktyk reiki – Usui Shiki Ryoho wie, że nie może pod żadnym pozorem wydawać zaleceń do odstawienia lub przyjmowania leków.

Zadaniem Metody Reiki – Usui Shiki Ryōhō jest udzielenie duchowego wsparcia i oparcia w trudnych momentach życia, obdarowanie  radością, sensem dalszego istnienia i poczuciem własnej wartości. Zabieg reiki to przepełnienie osoby pozytywną energią, to relaks i wyciszenie, które daje nadzieje na lepsze jutro.

To pobudzenie naturalnych zdolności samoregeneracji organizmu, co przyczynia się do szybszej rekonwalescencji w czasie choroby.

Autor: Piotr Dacjusz Górski (nauczyciel i mistrz Metody Reiki)