Reiki – Metoda Naturalnego Uzdrawiania wg Mikao Usui (Usui Reiki Ryōhō)


Aby dowiedzieć się więcej o kursach reiki oraz uzdrawiającej energii i Metodzie Usui Reiki Ryōhō i Usui Shiki Ryōhō, kliknij interesujący cię temat.
Terminy kursów i warsztatów znajdziesz na stronie: kalendarza kursów i warsztatów na rok 2023.

 

Według ekspertów w dziedzinie alternatywnych metod leczenia, zakłócenia w ruchu energii powodują choroby i dolegliwości. Ich wiedza wywodzi się przede wszystkim z konwencjonalnej medycyny Dalekiego Wschodu, a techniki lecznicze koncentrują się ściśle na wzajemnych powiązaniach ciała i ducha. Dla poprawy fizycznego i emocjonalnego samopoczucia kluczowe jest utrzymanie tej subtelnej równowagi energetycznej.

Warto spróbować uzdrawiania energetycznego, jeśli często zmagasz się z chorobami i czujesz, że twoje zdrowie się pogarsza. Szczegółowe wskazówki, jak zwiększyć przepływ swojej energii, znajdziesz na naszych kursach Metody Reiki. Poznasz praktyczne zajęcia i metody oczyszczania aury i ducha, które możesz wykorzystać w połączeniu z terapią czakr. Odkryjesz również, jak obudzić swoje ukryte zdolności parapsychiczne i intuicyjne. Twoje ciało i duch ponownie znajdą się w harmonii ze sobą. Wszystkie poznane techniki poprawią twoje samopoczucie i pomogą ci utrzymać zdrowie na najwyższym poziomie.

Kurs Mistrzowski Usui Reiki (mistrz i nauczyciel Metody Reiki)

Termin kursu: 7, 8, 9, 10 grudnia 2023

 

Czym jest reiki?

Na czym polega reiki i jakie jest zastosowanie tej metody w chorobach, na czym to polega?

Na czym polega reiki – Usui Shiki Ryōhō i jakie jest zastosowanie tej metody w chorobach, w szczególności chorobach nowotworowych i na czym to polega? Czy reiki – Usui Shiki Ryōhō może zastąpić leczenie konwencjonalne, a jeśli nie to jaka jest wówczas jego rola? Reiki to nazwa swoistej energii i zarazem metody, która została odkryta […]

Nauka reiki - stopnie i klasy

Nauka Metody Reiki – stopnie i klasy reiki

Ile stopni przewiduje reiki – Usui Shiki Ryōhō i do czego uprawnia każdy z nich? Na czym polega Metoda Reiki w stopniu pierwszym a na czym polega w stopniu drugim (jak wygląda proces stosowania tej metody w stopniu pierwszym, a jak w drugim w przypadku osób chorych)? Metoda Reiki – Usui Shiki Ryōhō podzielona jest na […]

Uzdrawianie przez SMS lub telefon jest możliwe?

Czy reiki – Usui Shiki Ryōhō przewiduje leczenie na odległość za pomocą wiadomości tekstowych typu sms, a jeśli tak to który stopień do tego uprawnia i na czym to polega? W praktykach i nauczaniu Metody Reiki – Usui Shiki Ryōhō nie następuje leczenie. W reiki – Usui Shiki Ryōhō, następuje proces uzdrawiania, który w rozumieniu […]


Podstawowa wiedza o energii reiki i Metodzie Usui Reiki.

Historia życia twórcy Metody Reiki - Mikao Usui

Mikao Usui przyszedł na świat 15 sierpnia 1865 roku w miasteczku Yago. Jego ojciec nazywał się Uzaemon, a matka Kawaii. Usui był żonaty z Sadako (z domu Suzuki). Mieli dwoje dzieci. Mikao był prywatnym sekretarzem jednego z polityków japońskich oraz kupcem. Jak głosi napis na jego grobowcu: Dr Usui był człowiekiem bardzo serdecznym, skromnym, nigdy nie wywyższał się i zawsze miał uśmiech na ustach. Był bardzo uczynny i pod wieloma względami był wzniosłą duszą. Dużo czytał i posiadał szerokie wiadomości z zakresu psychologii, medycyny, teologii różnych religii.

Usui prowadził rodzinny biznes. Ponieważ często nie szło mu w interesach, zaczął zastanawiać się nad sensem życia i medytować. Pod wpływem medytacji zmienił swój system wartości – przestały go łączyć tak silne więzy ze światem zewnętrznym. Kiedy więc usłyszał o reiki, postanowił poszukać jej sekretu. W tym celu nauczył się sanskrytu, języka chińskiego i tybetańskiego. Studiował święte księgi i odwiedził wiele świątyń buddyjskich w Indiach, Nepalu i Tybecie. Właśnie w Tybecie, gdzie spędził 7 lat, poznał tajemnicę reiki, ale jako cudzoziemiec nie otrzymał inicjacji. Mając już pewien zasób wiedzy, powrócił do Japonii i w dalszym ciągu poszukiwał kogoś, kto mógłby mu przekazać zasady inicjacji.

Jak głosi napis na jego grobowcu: Pewnego dnia udał się na górę Kurama, aby tam pościć i medytować. Przebywał tam 21 dni. Po 21-dniowym poście i medytacji objawił mu się Avalokiteshvara, Bodhisattva Miłości, Uzdrowienia i Współczucia, który udzielił mu inicjacji i wskazówek, jak inicjować innych. Doznał olśnienia energią reiki, doświadczył na sobie jej mocy i potem dzielił się nią z innymi.

Prawdopodobnie Mikao Usui był przez jakiś czas wędrownym mnichem. Tacy zakonnicy – zwani USUI -uchodzili za strażników wielkiej buddyjskiej tajemnicy. W tym czasie zainicjował około 2 tysiące osób. Od 1921 roku tworzył szkoły reiki w Tokio, Harajuku, Aoyamie i Nakao, gdzie prowadził kursy, napisał podręcznik pt. Reiki Ryōhō Hikkei, a także uzdrawiał. Kiedy w 1923 roku Tokio nawiedziło trzęsienie ziemi, doktor Usui niósł pomoc ofiarom kataklizmu.

Zmarł 9 marca 1926 roku w miejscowości Fukuyama, prawdopodobnie na skutek udaru mózgu.

Jakikolwiek jednak by nie był początek legendy o odkryciu reiki i bez względu na to, czy doktor Usui był chrześcijaninem czy też buddystą, jedno jest pewne – ludzkość wraz z odkryciem reiki otrzymała bezcenny dar, który może być wykorzystywany w celach służących najwyższemu dobru człowieka i naszej planety.

Czym jest reiki?

Reiki to nazwa uniwersalnej energii jak również metody uzdrawiania, której twórcą jest Mikao Usui.

Energia reiki jest wszędzie, bo jest to energia życia. Jej istnienie zostało oficjalnie uznane przez WHO (Międzynarodową Organizację Zdrowia). Reiki jest najcudowniejszą energią na świecie – leczy ciało, duszę, sytuacje, dzięki niej można przenosić się i do przyszłości, i do przeszłości, a nawet do sytuacji karmicznych i uzdrawiać je. Jest energią uniwersalną, nie należy ani do chrześcijan, ani do buddystów czy mahometan.

Zapis w języku japońskim: rei (duch, dusza) i ki (energia, umysł, serce).

Zdolność odbierania reiki posiada naturalnie każdy człowiek natomiast zdolność do przekazywania reiki jest możliwa po otrzymaniu inicjacji od nauczyciela reiki.

Warto przypomnieć sobie pięć zasad reiki i żyć według nich. Zazwyczaj za ich autora uchodzi Mikao Usui. W rzeczywistości te zasady, mające na celu wprowadzenie do naszego życia harmonii i równowagi zostały ustanowione przez cesarza japońskiego Melli (1868 – 1912) i przejęte przez Mikao Usui ze względu na szacunek, jakim darzył on władcę. Nie są one sztywnymi formułkami o charakterze etycznym. Przyświeca im duch jedności i harmonii człowieka z całym Wszechświatem. Z punktu widzenia reiki oznacza to stawanie się coraz czystszym kanałem życiowej Energii Uniwersalnej – Mikao Usui zalecał swym uczniom codzienną pracę z tymi regułami poprzez powtarzanie ich rano i wieczorem z dłońmi złożonymi na sercu. Najważniejsza w tym ćwiczeniu jest gotowość duchowa do otwarcia swego serca.

Pięć Zasad Reiki

Pięć Zasad Reiki:

Właśnie dziś nie złość się

Właśnie dziś nie zamartwiaj się

Bądź wdzięczny za wszystko, co cię spotyka

Prowadź uczciwe życie (ciężko pracuj nad sobą)

Bądź życzliwy dla innych

Wymiana energii: ja daje - ty dajesz - my otrzymujemy

W tym miejscu warto opowiedzieć jeszcze jedną historię z życia dr Mikao Usui, która to historia miała duży wpływ na opracowanie przez niego powyższej zasady.

Po tym, jak Mikao Usui osiągnął oświecenie na Górze Kurijama, wiele czasu spędzał w dzielnicy żebraków w Kioto i tam uzdrawiał ich z pomocą reiki, a także pomagał zacząć od nowa żyć. Jednak po kilku latach spotkał w tej dzielnicy żebraka, którego pamiętał, jako jednego z pierwszych uzdrowionych. Ku zdumieniu Mikao Usui, żebrak oświadczył, że wrócił do poprzedniego, żebraczego życia, gdyż jest ono prostsze i nie wymaga od niego odpowiedzialności. Wówczas M. Usui zrozumiał, że uleczenie niczego nie zmieni, jeśli nie pójdzie za tym nauka wzięcia odpowiedzialności za swoje życie. Przy tym, osoba musi naprawdę chcieć coś w swoim życiu zmienić, czy zostać uzdrowiona.

Wtedy też opracował zasadę wymiany energii, która bardzo często przyjmuje formę odpłatności.

Wynika to nie z chciwości, a z braku szacunku do czegoś, co nie wymaga wysiłku, o co się nie prosi i często jest postrzegane, jako coś, co się należy.

Od tamtego czasu Mikao Usui miał zasadę, że nikt, kto nie poprosił o zabieg, nie otrzymał go. Zaś za zabieg należała się jakaś opłata, lub wymiana. Wiązało się to i nadal wiąże, z tym, by Podświadomość osoby uzdrawianej, inicjowanej, przyjmującej reiki uznała w tym jakąś wartość, co utwierdzi ją w słuszności decyzji.

Zasada ta obowiązuje nawet w rodzinie i wśród bliskich przyjaciół. I choć w tym wypadku nie mówimy o opłacie w pieniądzach za reiki, to jednak w relacjach rodzinnych i przyjacielskich taka wymiana energetyczna zachodzi praktycznie nieustannie.

Tu warto zwrócić też uwagę na fakt, że korzystając z reiki, czy to w formie zabiegu czy inicjacji, nie pobiera się opłaty za reiki, ale za czas i umiejętności osoby przekazującej energię.

Nauczanie Metody Reiki

Nauczanie reiki odbywa się w trzech etapach:

 1. Kurs I stopnia – Pierwsza inicjacja – Upoważnienie Fizyczne – dostosowuje system energetyczny ucznia do korzystania z energii reiki oraz rozszerza jego możliwości poboru reiki tak, by mógł efektywnie używać jej na sobie i innych. Na tym stopniu uczymy się  zasad pracy z energią reiki, technik przesyłania energii.
 2. Kurs II stopnia – Druga inicjacja – Upoważnienie Mistyczne – powinna nastąpić nie wcześniej jak po 3 miesiącach po pierwszej inicjacji. Na tym stopniu przekazywane są uczniowi 3 symbole energetyczne, które wzmacniają i ukierunkowują energię reiki. Symbole te dają możliwość działania na odległość w czasie i przestrzeni.
 3. Kurs III stopnia – Trzecia inicjacja – Upoważnienie Absolutne – jest inicjacją mistrzowską. Uczeń poznaje ostatnie symbole, które poszerzają jego możliwości odbioru i przekazywania energii innym oraz pozwalają na inicjowanie w reiki innych osób.
Zabieg - sesja energii reiki

Cały zabieg reiki można podzielić na kilka etapów:

 1. Przygotowanie do zabiegu reiki.
 2. Medytacja oraz modlitwa.
 3. Zabieg/przekaz energii reiki.
 4. Zakończenie zabiegu reiki.

Przygotowanie do zabiegu reiki

 • Przygotować wygodne miejsce leżące dla pacjenta.

(Należy pamiętać aby kręgosłup pacjenta oraz przekazującego reiki był wyprostowany).

 • Przygotować koc – (osoba poddana zabiegowi reiki dłuższy czas przebywa w bezruchu i może odczuwać chłód).
 • Przed zabiegiem przygotuj sobie jednorazową chusteczkę higieniczną. Posłuży ona podczas pierwszego układu rąk na oczy.
 • Pamiętaj o dokładnym umyciu dłoni przed zabiegiem.

Przed zabiegiem skonsultuj się z pacjentem w sprawie zapalenia świecy czy kadzidełka oraz włączenia cichej muzyki.

Medytacja oraz modlitwa

Medytacja Gasho jest praktyką przygotowującą do sesji reiki. Wystarczy od 15 do 20 minut by nastąpiło zatrzymanie myślowej gonitwy, inne sprawy mogą spokojnie i naturalnie odpłynąć na dalszy plan. W Gasho powstaje w praktykującym otwarta przestrzeń, w której nie pojawia się jego wola, ambicje, upodobania czy niechęci. Jesteś – tylko tyle potrzeba do przekazania energii reiki osobie potrzebującej.

Modlitwa – należy powtórzyć trzy razy prośbę o przekaz energii reiki. Jeśli ukończyłeś II stopień reiki masz możliwość zastosowania symboli tuż po zakończeniu modlitwy. Pamiętaj o kolejności kreślenia symboli (1-2-1; 3-1-2-1).

Poniżej znajdują się przykładowe modlitwy. Pamiętaj aby każda z modlitw posiadała trzy główne częśći:

 • Prośba o uczynienie cię kanałem dla energii reiki.
 • Prośba o przekaz energii reiki do pacjenta przez twoje dłonie.
 • Prośba o uziemnienie negatywnej energii.

Przykładowe modlitwy w pracy z pacjentem

Proszę o energię reiki
niech stanę się przekaźnikiem tej boskiej energii
niech Miłość, Światło i Pokój spłynie na nas podczas tego zabiegu,
a to co złe zostanie usunięte z naszych ciał i uziemione.

Boże wypełnij mnie energią reiki.
Uczyń mnie kanałem tej energii. Niech popłynie poprzez moje dłonie do pacjenta uzdrawiając go na wszystkich płaszczyznach, a to co  zbędne wypłynie przez czakry stóp wprost do ziemi na głębokość trzech metrów lub głębiej i tam zostanie uziemione.

Przykładowe modlitwy przy samouzrawianiu

Boże uczyń mnie narzędziem Twego uzdrawiania
ześlij proszę energię reiki,
a to co zbędne uziem proszę.

Proszę cię Boże o energię reiki
niech ta Boska energia napełnia całe moje ciało
niech zapanuje we mnie Miłość i Pokój
niech cała zbędna energia zostanie uziemiona
dziękuję ci Boże za energię reiki.

Zabieg – przekaz energii reiki:

 • Zabieg reiki można wykonywać bezpośrednio już po uzyskaniu pierwszego stopnia reiki.

Energia reiki przenika przez bandaże, gips oraz ubrania. Nie ma potrzeby dotykać chorego miejsca aby przekazać reiki, gdyż Energia reiki przenika do ciała pacjenta nawet z oległości około 15 do 20 centymetrów.

 • Ręce trzyma się w każdej pozycji około 5 minut.
 • W przypadku zranionej lub poparzonej części ciała dłonie należy trzymać w odległości około 5 centymetrów od chorego miejsca (nie wolno takich miejsc dotykać!).
 • Pacjent powinien zdjąć okulary i wyjąć szkła kontaktowe jak również zdjąć biżuterie.
 • Przemieszczanie dłoni podczas zabiegu powinno odbywać się bardzo wolno i płynnie. Nie należy wykonywać żadnych gwałtownych ruchów ani szarpnięć. Jeżeli istnieje konieczność nagłego przerwania zabiegu reiki, należy to zrobić w miarę możliwości jak najdelikatniej. Następnie można wrócić i kontynuować zabieg reiki.

Pamiętaj że:

 • Trzeba pozwolić płynąć energii reiki swobodnie poddając się z pokorą jej przepływowi.
 • Należy pamiętać, że energia reiki uczyni to co w danym momencie jest najlepsze dla osoby przyjmującej.

Zakończenie zabiegu reiki

 Na zakończenie zabiegu należy podziękować za energię reiki. Dziękujemy tak samo jak w przypadku modlitwy trzy razy.

Przykładowe podziękowanie za eeiki

Dziękuję za energię reiki (dla mnie lub wymieniamy pacjenta)

Dziękuję za napełnienie mnie Boską energią reiki

Różne zastosowanie energii reiki

Energię reiki można zastosować również do oczyszczania i eneretyzowania kamieni, wody (napojów) czy posiłków jak również pomieszczeń, a także do uzdrawiania roślin i zwierząt. Zasada działania jest taka sama. Należy pamiętać o kolejności wykonywanych działań jak również o tym, że kamienie, przedmioty i pomieszczenia oczyszczamy, a następnie energetyzujemy:

 1. Trzykrotna prośba o energię reiki.
 2. Należy wziąć obiekt w dłonie lub skierować energię reiki tam gdzie chcemy ją wysyłać.
 3. Po około trzech minutach przesyłania energii reiki należy trzykrotnie podziękować za tą energię.

Oczyszczanie i energetyzowanie kamieni

 • Aby wykorzystać moc reiki weź w dłoń kamień i poproś aby energia reiki przeniknęła strukturę tego kamienia, oczyściła go, następnie poproś aby energia reiki naenergetyzowała ten kamień i uaktywniła w pełni jego moce.

Uwaga: Pamiętaj aby w twoich dłoniach znajdował się tylko jeden rodzaj kamieni. Nie oczyszczaj jednocześnie kilku rodzajów kamieni. Po oczyszczeniu wszystkie kamienie możesz umieścić w jednym woreczku.

Energetyzowanie posiłków

 • Przed spożyciem posiłku wystarczy skierować w jego stronę dłonie lub objąć dłońmi, a następnie poprosić o energię reiki. Wystarczy minuta lub dwie aby energia reiki napełniła posiłek, a tym samym stała się źródłem pokarmu nie tylko dla ciała ale i dla duszy.

Energetyzowanie przedmiotów

 • Przedmiot który chcemy oczyścić, a następnie naenergetyzować umieszczamy między dłońmi. Następnie prosimy o energię reiki dla tego przedmiotu. Po około dwóch minutach przedmiot jest oczyszczony, możemy następnie przesyłać do niego energię reiki. Pamiętajmy aby na zakończenie trzykrotnie podziękować za energię reiki.

Możesz również przekazać reiki swojemu mieszkaniu lub całemu domowi, a także roślinom czy zwierzętom według powyższych zasad.


Ramowy program zajęć I stopnia Metody Reiki (Shoden 初伝) z elementami biomasażu

CZĘŚĆ TEORETYCZNA

 1. Co to jest reiki?
 2. Badania naukowe nad działaniem leczniczych energii – zakres podstawowy,
 3. Historia reiki,
 4. Historia Mikao Usui oraz mistrzów z Lini Przekazu,
 5. Gokai Meiji – Pięć Zasad Reiki w interpretacji Mikao Usui oraz Ole Gabrielsena,
 6. Czym są czakry – zakres podstawowy,
 7. Jak czakry są powiązane z ludzkim ciałem – zakres podstawowy,
 8. Za jakie energie psychiczne odpowiadają dane czakry – zakres podstawowy,
 9. Ciała energetyczne człowieka – zakres podstawowy,
 10. Choroba oraz zdrowie z punktu energetycznego,
 11. Wpływ umysłu na ciało – zakres podstawowy,
 12. BHP w reiki,
 13. Zabieg reiki na niemowlętach,
 14. Zabieg reiki na kobietach w ciąży,
 15. Zabiegreiki na zwierzętach,
 16. Częstotliwość zabiegów.

CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

 1. Kihon Shisei i Gassho – podstawy skupiania i koncentracji
 2. Reiji-ho – (poddanie się przewodnictwu reiki),
 3. Wyrównanie energii czakr za pomocą reiki,
 4. Metody pracy z czakrami – zakres podstawowy,
 5. Jakikiri Joka-ho – oczyszczanie z negatywnych energii,
 6. Oczyszczanie z negatywnych energii pomieszczeń, przedmiotów, kamieni oraz kryształów,
 7. Praca z kryształami – zakres podstawowy,
 8. Wzmacnianie pożywienia i energetyzacja napojów oraz suplementów diety, leków,
 9. Byosen Reikan-ho – diagnozowanie,
 10. Pomaganie zwierzętom i roślinom,
 11. Praktyka Teate – uzdrawianie przez nakładanie dłoni,
 12. Iyashi-No-Te – układy dłoni
 13. Zabieg samouzdrawiania,
 14. Zabieg skrócony – SOS,
 15. Zabieg pełny reiki,
 16. 7 leczących dłoni,
 17. Shudan Reiki – zabieg grupowy (opcjonalnie),
 18. Reiki Mawashi – krąg reiki (opcjonalnie),
 19. Kenyoku ho,
 20. Nentatsu ho – wysyłanie myśli i życzeń,
 21. Dodatkowe metody – okelpywanie, ugniatanie, wygładzanie, dmuchanie,
 22. Gakku – kaligrafia symbolu i intonowanie mantry reiki (tylko w systemie spotkań Shūyōkai),
 23. Hatsu-rei-ho – medytacja.

Ramowy program zajęć II stopnia Metody Reiki (Okuden 奥伝) z uzdrawianiem psychotronicznym i elementami mindfulness

CZĘŚĆ TEORETYCZNA:

 1. Wysyłanie reiki w dowolne miejsce i na dowolną odległość w czasie i przestrzeni – poglądy naukowe i ezoteryczne,
 2. Trzy symbole reiki,
 3. Zastosowanie symboli oraz jumonów / mantr reiki.

CZĘŚĆ PRAKTYCZNA:

 1. Uwalnianie się od urazów z przeszłości,
 2. Wspomaganie realizacji celów, planów oraz marzeń,
 3. Wysyłanie energii w celu oczyszczenia i/lub doenergetyzowania przedmiotów, pomieszczeń,
 4. Zabiegi na odległość dla zwierząt oraz roślin,
 5. Zabiegi na odległość dla ludzi,
 6. Wpływanie na różne sytuacje w celach osobistych oraz dla dobra ogólnego,
 7. Medytacja w pozycji gassho,
 8. Afirmacje i wizualizacje jako metoda kreacji rzeczywistości – zakres podstawowy,
 9. Powtórzenie ćwiczeń z kursu reiki I st. + zastosowanie wiedzy II st. Reiki,
 10. leczniczy – energetyzujący masaż tybetański,
 11. Hatsu-rei-ho – medytacja.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close