Reiki – Metoda Naturalnego Uzdrawiania wg Mikao Usui

Metoda Reiki to niezwykle skuteczna, tradycyjna metoda terapii naturalnej, polegająca na przekazywaniu uzdrawiającej energii reiki od terapeuty do pacjenta, za pośrednictwem delikatnego dotyku dłoni.

Słowo reiki oznacza uniwersalną energię życia, która przepływa przez wszystko i wszystkich, aktywizując, formując i bezustannie odnawiając całą naszą rzeczywistość. Nieustanny i niezakłócony przepływ reiki przez ciało człowieka (zwierzęcia oraz rośliny), daje gwarancje zdrowia na poziomie fizycznym, emocjonalnym i psychicznym.

Na skutek przeżywanych traum, rozczarowań, smutku czy stresu, swobodny przepływ życiodajnej energii może zostać osłabiony, co w konsekwencji może przynieść różne dolegliwości w tym ciężkie choroby. Im dłużej trwa osłabienie w przepływie reiki, tym dolegliwości stają się poważniejsze a choroba cięższa.

Terapeuta reiki, potrafi wykonać zabieg energetyczny tak, aby odpowiednio ukierunkować uzdrawiającą energię w głąb pacjenta, aktywować w nim naturalne siły obronne organizmu i pobudzić system immunologiczny do samoregeneracji.

Ale Metoda Reiki to nie tylko praca nad uzdrawianiem ciała. To również metoda przywoływania szczęścia. Reiki potrafi wesprzeć w każdym dobrym działaniu, wzmacnia pozytywne myśli i dobre intencje. Otwarcie na energię reiki pozwala doświadczyć równowagi, a będąc pod jej wpływem poczuć boską ochronę i bezpieczeństwo.

Kursy Metody Reiki prowadzone w Szkole Zen Reiki w Polsce podzielone są na trzy stopnie.

I stopień Metody Reiki daje możliwość przyjmowania i przekazywania energii reiki ludziom, zwierzętom i roślinom. Daje również możliwość samolecznia.

Praktykowanie reiki jest niezwykle korzystne dla zdrowia i samopoczucia. Poprzez tę praktykę możemy w naturalny sposób zwiększyć energię witalną oraz wzmocnić naturalne mechanizmy obronne organizmu. Reiki pomaga również w redukcji stresu i poprawie jakości snu, co wpływa pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne. Jest to również skuteczna metoda łagodzenia bólu i innych dolegliwości fizycznych. Zatem warto zainteresować się reiki i wykorzystać jej pozytywne działanie dla swojego zdrowia i dobrej kondycji.

II stopień Metody Reiki rozszerza możliwości działania o przekazywanie energii reiki na odległość.

Jedną z głównych zalet reiki jest to, że można ją stosować na odległość. Dzięki temu, osoby, które nie mogą fizycznie spotkać się z terapeutą, mogą skorzystać z dobroczynnych właściwości tej terapii. Reiki działa na zasadzie przepływu energii, którą terapeuta kieruje w stronę pacjenta. Dzięki temu, nawet jeśli terapeuta i pacjent znajdują się w różnych częściach świata, energia reiki może być skutecznie przekazywana na odległość. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdy wiele osób musi pracować zdalnie i nie ma możliwości spotkać się z terapeutą osobiście.

III stopień Metody Reiki to stopień mistrza i nauczyciela Metody Reiki.

Szczegółowy plan zajęć I i II stopnia, znajduje się poniżej.


Ramowy program zajęć I stopnia Metody Reiki (Shoden 初伝) w Szkole Zen Reiki w Polsce

CZĘŚĆ TEORETYCZNA

 1. Co to jest reiki?
 2. Badania naukowe nad działaniem leczniczych energii,
 3. Historia reiki,
 4. Historia Mikao Usui oraz mistrzów z Lini Przekazu,
 5. Gokai Meiji – Pięć Zasad Reiki w interpretacji Mikao Usui oraz Ole Gabrielsena,
 6. Czym są czakry,
 7. Jak czakry są powiązane z ludzkim ciałem,
 8. Za jakie energie psychiczne odpowiadają dane czakry,
 9. Choroba oraz zdrowie z punktu energetycznego,
 10. Wpływ umysłu na ciało,
 11. BHP w reiki,
 12. Zabieg reiki na niemowlętach,
 13. Zabieg reiki na kobietach w ciąży,
 14. Zabiegreiki na zwierzętach,
 15. Częstotliwość zabiegów.

CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

 1. Kihon Shisei i Gassho – podstawy skupiania i koncentracji
 2. Reiji-ho – (poddanie się przewodnictwu reiki),
 3. Wyrównanie energii czakr za pomocą reiki,
 4. Jakikiri Joka-ho – oczyszczanie z negatywnych energii,
 5. Oczyszczanie z negatywnych energii pomieszczeń, przedmiotów, kamieni oraz kryształów,
 6. Wzmacnianie pożywienia i energetyzacja napojów oraz suplementów diety, leków,
 7. Byosen Reikan-ho – diagnozowanie,
 8. Pomaganie zwierzętom i roślinom,
 9. Praktyka Teate – uzdrawianie przez nakładanie dłoni,
 10. Iyashi-No-Te – układy dłoni
 11. Zabieg samouzdrawiania,
 12. Zabieg skrócony – SOS,
 13. Zabieg pełny reiki,
 14. Kenyoku ho,
 15. Nentatsu ho – wysyłanie myśli i życzeń,
 16. Hatsu-rei-ho – medytacja.
 17. Dodatkowe metody – okelpywanie, ugniatanie, wygładzanie, dmuchanie,
 18. Gakku – kaligrafia symbolu i intonowanie mantry reiki (tylko w systemie spotkań Shūyōkai),
 19. Shudan Reiki – zabieg grupowy (opcjonalnie przy decyzji o przedłużeniu zajęć),
 20. Reiki Mawashi – krąg reiki (opcjonalnie przy decyzji o przedłużeniu zajęć).

Ramowy program zajęć II stopnia Metody Reiki (Okuden 奥伝) w Szkole Zen Reiki w Polsce

CZĘŚĆ TEORETYCZNA:

 1. Ciała energetyczne człowieka,
 2. Praca z kryształami,
 3. Trzy symbole reiki,
 4. Zastosowanie symboli oraz jumonów / mantr reiki.
 5. Wysyłanie reiki w dowolne miejsce i na dowolną odległość w czasie i przestrzeni – poglądy naukowe i ezoteryczne,

CZĘŚĆ PRAKTYCZNA:

 1. Uwalnianie się od urazów z przeszłości,
 2. Wspomaganie realizacji celów, planów oraz marzeń,
 3. Wysyłanie energii w celu oczyszczenia i/lub doenergetyzowania przedmiotów, pomieszczeń,
 4. Zabiegi na odległość dla zwierząt oraz roślin,
 5. Zabiegi na odległość dla ludzi,
 6. Wpływanie na różne sytuacje w celach osobistych oraz dla dobra ogólnego,
 7. Medytacja w pozycji gassho,
 8. Afirmacje i wizualizacje jako metoda kreacji rzeczywistości,
 9. Powtórzenie ćwiczeń z kursu reiki I st. + zastosowanie wiedzy II st. Reiki,
 10. leczniczy – energetyzujący masaż tybetański,
 11. Hatsu-rei-ho – medytacja.

Certyfikacja i wystawiane przez szkołę dokumenty

Każdy uczestnik kursu reiki otrzymuje tradycyjny certyfikat reiki oraz zaświadczenie ukończenia kursu wystawione przez Szkołę Zen Reiki w Polsce na podstawie obowiązującego rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej.

Wystawione przez szkołę dokumenty uprawniają do wykonywania zabiegów reiki w swoim gabinecie terapii naturalnych.

Kurs dokształcający Biomasażu – dla praktyków i terapeutów Metody Reiki

Każdy absolwent Kursu Metody Reiki II stopnia, może uczestniczyć w kursie dokształcającym z biomasażu. Biomasaż to dodatkowe metody i techniki pracy z energią, to możliwość potwierdzenia, uzyskania lub uzupełnienia swojej wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych jako biomasażysta (kod zawodu 323003).

Absolwenci kursów Metody Reiki I oraz II stopnia aby otrzymać dokument uzyskania lub uzupełnienia swojej wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych z BIOMASAŻU (kod zawodu 323003) muszą spełnić warunki:

 1. Odbyć stacjonarne zajęcia z biomasażu w wymiarze 29 godzin dydaktycznych z frekwencją obecności 100%;
 2. Odbyć praktyki z biomasażu w wymiarze 100 godzin zegarowych.

Więcej o kursach biomasażu znajdziesz na stronie: Zajęcia praktyczne fakultatywne z Biomasażu.


 

Zapoznaj się z kalendarzem najbliższych terminów kursów Metody Reiki

Oferujemy kursy z akredytacją i certyfikacją, prowadzone przez doświadczonych instruktorów Szkoły Zen Reiki w Polsce. Nasze kursy są skonstruowane tak, aby zapewnić kompleksowe szkolenie, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, w zakresie Metody Reiki.

Oferujemy szkolenia prowadzone przez akredytowanych instruktorów, możliwość zdobycia certyfikatu potwierdzającego umiejętności i wiedzę z zakresu Metody Reiki, przystępne i elastyczne terminy kursów dostosowane do potrzeb uczestników.

Jak dokonać rezerwacji?

 • Wejdź na naszą stronę internetową i przejdź do sekcji 'Kalendarz kursów’.
 • Wybierz kurs, który Cię interesuje, i zapoznaj się z dostępnymi terminami.
 • Dokonaj rezerwacji miejsca online, korzystając z naszego prostego w obsłudze systemu rezerwacji.

Zachęcamy do szybkiego zarezerwowania miejsc, gdyż liczba uczestników na każdym kursie jest ograniczona, aby zapewnić wysoką jakość szkolenia i indywidualne podejście do każdego uczestnika.

Nie przegap tej wyjątkowej okazji do rozwoju osobistego i zawodowego. Zapraszamy do dołączenia do naszej społeczności praktyków Metody Reiki.

 

Podstawowa wiedza o energii reiki i Metodzie Usui Reiki.

Historia życia twórcy Metody Reiki - Mikao Usui

Metoda Reiki to praktyka duchowa i uzdrawiania, która została opracowana przez japońskiego nauczyciela Mikao Usui pod koniec XIX wieku. Usui był nauczycielem buddyjskim, który studiował różne techniki uzdrawiania i medytacji, ale nie był zadowolony z wyników, jakie osiągał. W trakcie swoich poszukiwań natknął się na starożytne manuskrypty, które zawierały informacje o technikach uzdrawiania opartych na energii życiowej. Usui rozpoczął eksperymenty, aby odkryć, jak te techniki mogą być stosowane w praktyce. Jego badania doprowadziły go do stworzenia nowej metody, którą nazwał Metodą Reiki.

Metoda Reiki opiera się na przekazywaniu energii z dłoni na ciało klienta (pacjenta) w celu relaksu i pobudzenia naturalnych zdolności samouzdrawiania. Metoda ta zyskała popularność na całym świecie i jest obecnie stosowana w medycynie alternatywnej jako uzupełnienie tradycyjnych metod leczenia.

Czym jest reiki?

Reiki to forma terapii energetycznej, która polega na przekazywaniu życiodajnej energii przez dłonie praktyka reiki. Celem reiki jest przywrócenie równowagi energetycznej w ciele i umyśle, co może przyczynić się do poprawy zdrowia i samopoczucia.

Reiki to nie tylko terapia energetyczna, ale również droga duchowego rozwoju. Oto kilka faktów, które warto wiedzieć o Metodzie Reiki:

 • Reiki może pomóc w redukcji stresu i lęku oraz w zwiększeniu poziomu relaksacji i spokoju.
 • Podczas sesji reiki, osoba leżąca na stole terapeutycznym (do masażu) pozostaje w pełnej odzieży, a terapeuta dotyka jej ciała lub trzyma nad nim ręce w celu przekazania energii.
 • Reiki nie ma związku z żadną religią ani wierzeniami i jest dostępne dla każdego niezależnie od przekonań.
 • Reiki może pomóc w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak bóle fizyczne, problemy emocjonalne i trudności z zasypianiem.
 • Reiki może być stosowane jako uzupełnienie leczenia konwencjonalnego, ale nigdy nie powinno być traktowane jako jego zamiennik.
Pięć Zasad Reiki

Pięć Zasad Reiki to podstawowe zasady, których przestrzeganie pomaga w praktykowaniu Metody Naturalnego Uzdrawiania Reiki. Są to:

 • dziś nie gniewaj się,
 • dziś nie martw się,
 • dziś wykonuj swoje obowiązki z wdzięcznością,
 • dziś okazuj szacunek dla każdego istoty żyjącej,
 • dziś bądź życzliwy dla innych i dla siebie.

Pięć Zasad Reiki to fundamentalne wytyczne, których przestrzeganie jest kluczowe w praktykowaniu tej metody. Oto nieco więcej informacji na temat każdej z zasad:

Dziś nie gniewaj się – ta zasada dotyczy kontroli emocji, szczególnie gniewu. Reiki naucza, że gniew jest szkodliwy dla ciała i umysłu, a jego kontrolowanie jest kluczowe dla zdrowia psychicznego.

Dziś nie martw się – ta zasada zachęca do życia w teraźniejszości i unikania niepotrzebnego stresu związanego z przeszłością lub przyszłością. Reiki uczy, że martwienie się jest szkodliwe dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Dziś wykonuj swoje obowiązki z wdzięcznością – ta zasada zachęca do praktykowania wdzięczności i uznania za to, co mamy. Reiki uczy, że praktykowanie wdzięczności pomaga w osiągnięciu równowagi i harmonii w życiu.

Dziś okazuj szacunek dla każdego istoty żyjącej – ta zasada zachęca do szacunku dla każdej istoty żyjącej, niezależnie od jej rasy, wyznania czy statusu społecznego. Reiki uczy, że szacunek i miłość do innych pomagają w osiągnięciu harmonii wewnętrznej.

Dziś bądź życzliwy dla innych i dla siebie – ta zasada zachęca do praktykowania życzliwości i miłości dla innych oraz samego siebie. Reiki uczy, że miłość i życzliwość są kluczowe dla zdrowia psychicznego i fizycznego.

Nauczanie Metody Reiki

Metoda Reiki jest zwykle nauczana przez certyfikowanych nauczycieli w ramach kilkudniowych szkoleń i kursów. W trakcie szkoleń uczestnicy uczą się praktykowania technik reiki, które obejmują między innymi ustawienie dłoni na ciele pacjenta i przepływ energii przez ciało. Szkolenia mogą obejmować również teorię i historię reiki oraz omawiać zasady praktykowania tej metody.

Podczas szkoleń z reiki uczestnicy mają okazję:

 • Poznać historię metody reiki oraz jej zasady i filozofię.
 • Nauczyć się technik ustawiania dłoni na ciele pacjenta w celu przepływu energii.
 • Ćwiczyć techniki reiki na sobie i innych uczestnikach kursu.
 • Uzyskać certyfikat potwierdzający zdobytą wiedzę i umiejętności.
 • Korzystać z materiałów szkoleniowych, takich jak książki i nagrania wideo, aby pogłębić swoją wiedzę o reiki.
 • Dołączyć do społeczności praktyków reiki i mieć możliwość wymiany doświadczeń i porad.
 • Uczestniczyć w zaawansowanych kursach i szkoleniach, aby rozwijać swoje umiejętności i wiedzę na temat reiki.

Nauczanie reiki odbywa się w trzech etapach:

 1. Kurs I stopnia – Pierwsza inicjacja – Upoważnienie Fizyczne – dostosowuje system energetyczny ucznia do korzystania z energii reiki oraz rozszerza jego możliwości poboru reiki tak, by mógł efektywnie używać jej na sobie i innych. Na tym stopniu uczymy się  zasad pracy z energią reiki, technik przesyłania energii.
 2. Kurs II stopnia – Druga inicjacja – Upoważnienie Mistyczne – powinna nastąpić nie wcześniej jak po 3 miesiącach po pierwszej inicjacji. Na tym stopniu przekazywane są uczniowi 3 symbole energetyczne, które wzmacniają i ukierunkowują energię reiki. Symbole te dają możliwość działania na odległość w czasie i przestrzeni.
 3. Kurs III stopnia – Trzecia inicjacja – Upoważnienie Absolutne – jest inicjacją mistrzowską. Uczeń poznaje ostatnie symbole, które poszerzają jego możliwości odbioru i przekazywania energii innym oraz pozwalają na inicjowanie w reiki innych osób.
Zabieg - sesja energii reiki

Zabieg energii reiki polega na przekazywaniu energii życiowej za pomocą odpowiedniego dotyku dłońmi ciała klienta, w celu uzyskania relaksu, równowagi i harmonii energetycznej. Energia ta jest przekazywana przez certyfikowanego praktyka reiki, który działa jako kanał dla tej energii. Przekaz reiki ma na celu odblokowanie energii w ciele, aby pomóc w samouzdrawianiu i poprawie ogólnego samopoczucia.

Przekaz energii reiki jest jednym z najważniejszych elementów Metody Naturalnego Uzdrawiania Usui Reiki i polega na przekazywaniu energii życiowej za pomocą dłoni. W procesie tym, certyfikowany praktyk reiki działa jako kanał dla tej energii, przekazując ją do osoby odbierającej. Głównym celem przekazu reiki jest uzyskanie relaksu, równowagi i harmonii energetycznej w ciele. Dzięki przekazowi reiki, można odblokować energię w ciele, co pomaga w samouzdrawianiu i poprawie ogólnego samopoczucia. Przekaz energii może być szczególnie pomocny w przypadku problemów z napięciem nerwowym, stresem, bólem czy lękiem.

Podczas zabiegu reiki, energia jest przekazywana z osoby wykonującej (praktyka) do osoby otrzymującej (klienta / pacjenta). Energia ta ma na celu zbalansowanie i harmonizację ciała, umysłu i ducha. Odbiorca reiki może odczuwać ciepło, drżenie, spokój lub inny rodzaj relaksu. Taki przekaz energii uważany jest za wzbogacający i uzdrawiający dla wszystkich zaangażowanych w ten proces osób.

Różne zastosowanie energii reiki

Energia reiki może być stosowana w codziennym życiu na wiele sposobów. Można ją wykorzystać do łagodzenia bólu, redukcji stresu, poprawy samopoczucia i zwiększenia witalności. Można również stosować ją do wsparcia procesów zdrowienia, poprawy snu, a także do podnoszenia poziomu wibracji energetycznych. Możesz na przykład praktykować medytację z użyciem energii reiki lub stosować ją poprzez dotyk, np. podczas masażu.

Jeśli chcesz stosować energię reiki w codziennym życiu, oto kilka praktycznych wskazówek:

 • Codzienna medytacja z użyciem energii reiki może pomóc w łagodzeniu stresu, poprawie samopoczucia i zwiększeniu witalności. Możesz wykonywać medytację rano lub wieczorem, w zależności od swoich preferencji.
 • Stosowanie energii reiki podczas masażu może pomóc w łagodzeniu bólu, redukcji stresu i poprawie ogólnego samopoczucia. Możesz wykonywać masaż samodzielnie lub poprosić bliską osobę o wykonanie masażu z użyciem energii reiki.
 • Stosowanie energii reiki do wsparcia procesów zdrowienia może pomóc w przyspieszeniu regeneracji organizmu. Możesz stosować energię reiki lokalnie, na obszarach, które wymagają wsparcia, lub stosować ją ogólnie, aby zwiększyć ogólną równowagę energetyczną organizmu.
 • Stosowanie energii reiki do poprawy snu może pomóc w łagodzeniu bezsenności i poprawie jakości snu. Możesz wykonywać medytację z użyciem energii reiki przed snem lub stosować reiki lokalnie na obszarach ciała, które wpływają na sen.

Pamiętaj, że energia reiki jest wyjątkowo uniwersalna i może być stosowana na wiele różnych sposobów. Dlatego też, jeśli szukasz sposobu na poprawę swojego dobrostanu, warto rozważyć stosowanie energii reiki w codziennym życiu.


Czym jest reiki?

Na czym polega reiki i jakie jest zastosowanie tej metody w chorobach, na czym to polega?

Na czym polega reiki – Usui Shiki Ryōhō i jakie jest zastosowanie tej metody w chorobach, w szczególności chorobach nowotworowych i na czym to polega? Czy reiki – Usui Shiki Ryōhō może zastąpić leczenie konwencjonalne, a jeśli nie to jaka jest wówczas jego rola? Reiki to nazwa swoistej energii i zarazem metody, która została odkryta […]

Nauka reiki - stopnie i klasy

Nauka Metody Reiki – stopnie i klasy reiki

Ile stopni przewiduje reiki – Usui Shiki Ryōhō i do czego uprawnia każdy z nich? Na czym polega Metoda Reiki w stopniu pierwszym a na czym polega w stopniu drugim (jak wygląda proces stosowania tej metody w stopniu pierwszym, a jak w drugim w przypadku osób chorych)? Metoda Reiki – Usui Shiki Ryōhō podzielona jest na […]

Uzdrawianie przez SMS lub telefon jest możliwe?

Czy reiki – Usui Shiki Ryōhō przewiduje leczenie na odległość za pomocą wiadomości tekstowych typu sms, a jeśli tak to który stopień do tego uprawnia i na czym to polega? W praktykach i nauczaniu Metody Reiki – Usui Shiki Ryōhō nie następuje leczenie. W reiki – Usui Shiki Ryōhō, następuje proces uzdrawiania, który w rozumieniu […]