Reiki – Metoda Naturalnego Uzdrawiania wg Mikao Usui (Usui Reiki Ryōhō)

Czym jest Metoda Reiki? Metoda Reiki to forma terapii energetycznej, która ma na celu przywrócenie równowagi energetycznej całego organizmu. Aby nauczyć się reiki – stać się kanałem przepływu dla tej energii, należy udać się na kurs prowadzony przez uprawnionego nauczyciela tej metody, który nauczy cię różnych technik i metod naturalnego uzdrawiania.

 

 

Jak nauczyć się pracy z energią reiki? Warto wziąć pod uwagę następujące kroki:

 • Znajdź dobrą szkołę reiki która uczy jak pracować z energią reiki. Możesz poszukać szkoły w internecie lub poprosić o rekomendacje od swoich znajomych.
 • Wybierz odpowiedni dla siebie termin kursu. Sprawdź jego program aby dowiedzieć się czy odpowiada on twoim potrzebom i oczekiwaniom.
 • Weź udział w kursie, aby zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do praktykowania Metody Reiki.
 • Praktykuj reiki regularnie, aby rozwijać swoje umiejętności i zdobyć doświadczenie w tej metodzie.
 • Skorzystaj z możliwości jakie daje ci szkoła, zapisz się do grupy wsparcia, bierz udział w superwizjach lub innych spotkaniach aby jeszcze lepiej rozwijać swoje umiejętności i na bierząco uzyskiwać odpowiedzi na nurtujące cię pytania.
 • Pamiętaj, że Metoda Reiki jest procesem rozwoju osobistego i duchowego, który wymaga od ciebie regularnej praktyki i zaangażowania.

 


Podstawowa wiedza o energii reiki i Metodzie Usui Reiki.

Historia życia twórcy Metody Reiki - Mikao Usui

Metoda Reiki to praktyka duchowa i uzdrawiania, która została opracowana przez japońskiego nauczyciela Mikao Usui pod koniec XIX wieku. Usui był nauczycielem buddyjskim, który studiował różne techniki uzdrawiania i medytacji, ale nie był zadowolony z wyników, jakie osiągał. W trakcie swoich poszukiwań natknął się na starożytne manuskrypty, które zawierały informacje o technikach uzdrawiania opartych na energii życiowej. Usui rozpoczął eksperymenty, aby odkryć, jak te techniki mogą być stosowane w praktyce. Jego badania doprowadziły go do stworzenia nowej metody, którą nazwał Metodą Reiki.

Metoda Reiki opiera się na przekazywaniu energii z dłoni na ciało klienta (pacjenta) w celu relaksu i pobudzenia naturalnych zdolności samouzdrawiania. Metoda ta zyskała popularność na całym świecie i jest obecnie stosowana w medycynie alternatywnej jako uzupełnienie tradycyjnych metod leczenia.

Czym jest reiki?

Reiki to forma terapii energetycznej, która polega na przekazywaniu życiodajnej energii przez dłonie praktyka reiki. Celem reiki jest przywrócenie równowagi energetycznej w ciele i umyśle, co może przyczynić się do poprawy zdrowia i samopoczucia.

Reiki to nie tylko terapia energetyczna, ale również droga duchowego rozwoju. Oto kilka faktów, które warto wiedzieć o Metodzie Reiki:

 • Reiki może pomóc w redukcji stresu i lęku oraz w zwiększeniu poziomu relaksacji i spokoju.
 • Podczas sesji reiki, osoba leżąca na stole terapeutycznym (do masażu) pozostaje w pełnej odzieży, a terapeuta dotyka jej ciała lub trzyma nad nim ręce w celu przekazania energii.
 • Reiki nie ma związku z żadną religią ani wierzeniami i jest dostępne dla każdego niezależnie od przekonań.
 • Reiki może pomóc w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak bóle fizyczne, problemy emocjonalne i trudności z zasypianiem.
 • Reiki może być stosowane jako uzupełnienie leczenia konwencjonalnego, ale nigdy nie powinno być traktowane jako jego zamiennik.
Pięć Zasad Reiki

Pięć Zasad Reiki to podstawowe zasady, których przestrzeganie pomaga w praktykowaniu Metody Naturalnego Uzdrawiania Reiki. Są to:

 • dziś nie gniewaj się,
 • dziś nie martw się,
 • dziś wykonuj swoje obowiązki z wdzięcznością,
 • dziś okazuj szacunek dla każdego istoty żyjącej,
 • dziś bądź życzliwy dla innych i dla siebie.

Pięć Zasad Reiki to fundamentalne wytyczne, których przestrzeganie jest kluczowe w praktykowaniu tej metody. Oto nieco więcej informacji na temat każdej z zasad:

Dziś nie gniewaj się – ta zasada dotyczy kontroli emocji, szczególnie gniewu. Reiki naucza, że gniew jest szkodliwy dla ciała i umysłu, a jego kontrolowanie jest kluczowe dla zdrowia psychicznego.

Dziś nie martw się – ta zasada zachęca do życia w teraźniejszości i unikania niepotrzebnego stresu związanego z przeszłością lub przyszłością. Reiki uczy, że martwienie się jest szkodliwe dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Dziś wykonuj swoje obowiązki z wdzięcznością – ta zasada zachęca do praktykowania wdzięczności i uznania za to, co mamy. Reiki uczy, że praktykowanie wdzięczności pomaga w osiągnięciu równowagi i harmonii w życiu.

Dziś okazuj szacunek dla każdego istoty żyjącej – ta zasada zachęca do szacunku dla każdej istoty żyjącej, niezależnie od jej rasy, wyznania czy statusu społecznego. Reiki uczy, że szacunek i miłość do innych pomagają w osiągnięciu harmonii wewnętrznej.

Dziś bądź życzliwy dla innych i dla siebie – ta zasada zachęca do praktykowania życzliwości i miłości dla innych oraz samego siebie. Reiki uczy, że miłość i życzliwość są kluczowe dla zdrowia psychicznego i fizycznego.

Nauczanie Metody Reiki

Metoda Reiki jest zwykle nauczana przez certyfikowanych nauczycieli w ramach kilkudniowych szkoleń i kursów. W trakcie szkoleń uczestnicy uczą się praktykowania technik reiki, które obejmują między innymi ustawienie dłoni na ciele pacjenta i przepływ energii przez ciało. Szkolenia mogą obejmować również teorię i historię reiki oraz omawiać zasady praktykowania tej metody.

Podczas szkoleń z reiki uczestnicy mają okazję:

 • Poznać historię metody reiki oraz jej zasady i filozofię.
 • Nauczyć się technik ustawiania dłoni na ciele pacjenta w celu przepływu energii.
 • Ćwiczyć techniki reiki na sobie i innych uczestnikach kursu.
 • Uzyskać certyfikat potwierdzający zdobytą wiedzę i umiejętności.
 • Korzystać z materiałów szkoleniowych, takich jak książki i nagrania wideo, aby pogłębić swoją wiedzę o reiki.
 • Dołączyć do społeczności praktyków reiki i mieć możliwość wymiany doświadczeń i porad.
 • Uczestniczyć w zaawansowanych kursach i szkoleniach, aby rozwijać swoje umiejętności i wiedzę na temat reiki.

Nauczanie reiki odbywa się w trzech etapach:

 1. Kurs I stopnia – Pierwsza inicjacja – Upoważnienie Fizyczne – dostosowuje system energetyczny ucznia do korzystania z energii reiki oraz rozszerza jego możliwości poboru reiki tak, by mógł efektywnie używać jej na sobie i innych. Na tym stopniu uczymy się  zasad pracy z energią reiki, technik przesyłania energii.
 2. Kurs II stopnia – Druga inicjacja – Upoważnienie Mistyczne – powinna nastąpić nie wcześniej jak po 3 miesiącach po pierwszej inicjacji. Na tym stopniu przekazywane są uczniowi 3 symbole energetyczne, które wzmacniają i ukierunkowują energię reiki. Symbole te dają możliwość działania na odległość w czasie i przestrzeni.
 3. Kurs III stopnia – Trzecia inicjacja – Upoważnienie Absolutne – jest inicjacją mistrzowską. Uczeń poznaje ostatnie symbole, które poszerzają jego możliwości odbioru i przekazywania energii innym oraz pozwalają na inicjowanie w reiki innych osób.
Zabieg - sesja energii reiki

Zabieg energii reiki polega na przekazywaniu energii życiowej za pomocą odpowiedniego dotyku dłońmi ciała klienta, w celu uzyskania relaksu, równowagi i harmonii energetycznej. Energia ta jest przekazywana przez certyfikowanego praktyka reiki, który działa jako kanał dla tej energii. Przekaz reiki ma na celu odblokowanie energii w ciele, aby pomóc w samouzdrawianiu i poprawie ogólnego samopoczucia.

Przekaz energii reiki jest jednym z najważniejszych elementów Metody Naturalnego Uzdrawiania Usui Reiki i polega na przekazywaniu energii życiowej za pomocą dłoni. W procesie tym, certyfikowany praktyk reiki działa jako kanał dla tej energii, przekazując ją do osoby odbierającej. Głównym celem przekazu reiki jest uzyskanie relaksu, równowagi i harmonii energetycznej w ciele. Dzięki przekazowi reiki, można odblokować energię w ciele, co pomaga w samouzdrawianiu i poprawie ogólnego samopoczucia. Przekaz energii może być szczególnie pomocny w przypadku problemów z napięciem nerwowym, stresem, bólem czy lękiem.

Podczas zabiegu reiki, energia jest przekazywana z osoby wykonującej (praktyka) do osoby otrzymującej (klienta / pacjenta). Energia ta ma na celu zbalansowanie i harmonizację ciała, umysłu i ducha. Odbiorca reiki może odczuwać ciepło, drżenie, spokój lub inny rodzaj relaksu. Taki przekaz energii uważany jest za wzbogacający i uzdrawiający dla wszystkich zaangażowanych w ten proces osób.

Różne zastosowanie energii reiki

Energia reiki może być stosowana w codziennym życiu na wiele sposobów. Można ją wykorzystać do łagodzenia bólu, redukcji stresu, poprawy samopoczucia i zwiększenia witalności. Można również stosować ją do wsparcia procesów zdrowienia, poprawy snu, a także do podnoszenia poziomu wibracji energetycznych. Możesz na przykład praktykować medytację z użyciem energii reiki lub stosować ją poprzez dotyk, np. podczas masażu.

Jeśli chcesz stosować energię reiki w codziennym życiu, oto kilka praktycznych wskazówek:

 • Codzienna medytacja z użyciem energii reiki może pomóc w łagodzeniu stresu, poprawie samopoczucia i zwiększeniu witalności. Możesz wykonywać medytację rano lub wieczorem, w zależności od swoich preferencji.
 • Stosowanie energii reiki podczas masażu może pomóc w łagodzeniu bólu, redukcji stresu i poprawie ogólnego samopoczucia. Możesz wykonywać masaż samodzielnie lub poprosić bliską osobę o wykonanie masażu z użyciem energii reiki.
 • Stosowanie energii reiki do wsparcia procesów zdrowienia może pomóc w przyspieszeniu regeneracji organizmu. Możesz stosować energię reiki lokalnie, na obszarach, które wymagają wsparcia, lub stosować ją ogólnie, aby zwiększyć ogólną równowagę energetyczną organizmu.
 • Stosowanie energii reiki do poprawy snu może pomóc w łagodzeniu bezsenności i poprawie jakości snu. Możesz wykonywać medytację z użyciem energii reiki przed snem lub stosować reiki lokalnie na obszarach ciała, które wpływają na sen.

Pamiętaj, że energia reiki jest wyjątkowo uniwersalna i może być stosowana na wiele różnych sposobów. Dlatego też, jeśli szukasz sposobu na poprawę swojego dobrostanu, warto rozważyć stosowanie energii reiki w codziennym życiu.


Ramowy program zajęć I stopnia Metody Reiki (Shoden 初伝) w Szkole Zen Reiki w Polsce

CZĘŚĆ TEORETYCZNA

 1. Co to jest reiki?
 2. Badania naukowe nad działaniem leczniczych energii – zakres podstawowy,
 3. Historia reiki,
 4. Historia Mikao Usui oraz mistrzów z Lini Przekazu,
 5. Gokai Meiji – Pięć Zasad Reiki w interpretacji Mikao Usui oraz Ole Gabrielsena,
 6. Czym są czakry – zakres podstawowy,
 7. Jak czakry są powiązane z ludzkim ciałem – zakres podstawowy,
 8. Za jakie energie psychiczne odpowiadają dane czakry – zakres podstawowy,
 9. Ciała energetyczne człowieka – zakres podstawowy,
 10. Choroba oraz zdrowie z punktu energetycznego,
 11. Wpływ umysłu na ciało – zakres podstawowy,
 12. BHP w reiki,
 13. Zabieg reiki na niemowlętach,
 14. Zabieg reiki na kobietach w ciąży,
 15. Zabiegreiki na zwierzętach,
 16. Częstotliwość zabiegów.

CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

 1. Kihon Shisei i Gassho – podstawy skupiania i koncentracji
 2. Reiji-ho – (poddanie się przewodnictwu reiki),
 3. Wyrównanie energii czakr za pomocą reiki,
 4. Metody pracy z czakrami – zakres podstawowy,
 5. Jakikiri Joka-ho – oczyszczanie z negatywnych energii,
 6. Oczyszczanie z negatywnych energii pomieszczeń, przedmiotów, kamieni oraz kryształów,
 7. Praca z kryształami – zakres podstawowy,
 8. Wzmacnianie pożywienia i energetyzacja napojów oraz suplementów diety, leków,
 9. Byosen Reikan-ho – diagnozowanie,
 10. Pomaganie zwierzętom i roślinom,
 11. Praktyka Teate – uzdrawianie przez nakładanie dłoni,
 12. Iyashi-No-Te – układy dłoni
 13. Zabieg samouzdrawiania,
 14. Zabieg skrócony – SOS,
 15. Zabieg pełny reiki,
 16. 7 leczących dłoni,
 17. Shudan Reiki – zabieg grupowy (opcjonalnie),
 18. Reiki Mawashi – krąg reiki (opcjonalnie),
 19. Kenyoku ho,
 20. Nentatsu ho – wysyłanie myśli i życzeń,
 21. Dodatkowe metody – okelpywanie, ugniatanie, wygładzanie, dmuchanie,
 22. Gakku – kaligrafia symbolu i intonowanie mantry reiki (tylko w systemie spotkań Shūyōkai),
 23. Hatsu-rei-ho – medytacja.

Ramowy program zajęć II stopnia Metody Reiki (Okuden 奥伝) w Szkole Zen Reiki w Polsce

CZĘŚĆ TEORETYCZNA:

 1. Wysyłanie reiki w dowolne miejsce i na dowolną odległość w czasie i przestrzeni – poglądy naukowe i ezoteryczne,
 2. Trzy symbole reiki,
 3. Zastosowanie symboli oraz jumonów / mantr reiki.

CZĘŚĆ PRAKTYCZNA:

 1. Uwalnianie się od urazów z przeszłości,
 2. Wspomaganie realizacji celów, planów oraz marzeń,
 3. Wysyłanie energii w celu oczyszczenia i/lub doenergetyzowania przedmiotów, pomieszczeń,
 4. Zabiegi na odległość dla zwierząt oraz roślin,
 5. Zabiegi na odległość dla ludzi,
 6. Wpływanie na różne sytuacje w celach osobistych oraz dla dobra ogólnego,
 7. Medytacja w pozycji gassho,
 8. Afirmacje i wizualizacje jako metoda kreacji rzeczywistości – zakres podstawowy,
 9. Powtórzenie ćwiczeń z kursu reiki I st. + zastosowanie wiedzy II st. Reiki,
 10. leczniczy – energetyzujący masaż tybetański,
 11. Hatsu-rei-ho – medytacja.

Czym jest reiki?

Na czym polega reiki i jakie jest zastosowanie tej metody w chorobach, na czym to polega?

Na czym polega reiki – Usui Shiki Ryōhō i jakie jest zastosowanie tej metody w chorobach, w szczególności chorobach nowotworowych i na czym to polega? Czy reiki – Usui Shiki Ryōhō może zastąpić leczenie konwencjonalne, a jeśli nie to jaka jest wówczas jego rola? Reiki to nazwa swoistej energii i zarazem metody, która została odkryta […]

Nauka reiki - stopnie i klasy

Nauka Metody Reiki – stopnie i klasy reiki

Ile stopni przewiduje reiki – Usui Shiki Ryōhō i do czego uprawnia każdy z nich? Na czym polega Metoda Reiki w stopniu pierwszym a na czym polega w stopniu drugim (jak wygląda proces stosowania tej metody w stopniu pierwszym, a jak w drugim w przypadku osób chorych)? Metoda Reiki – Usui Shiki Ryōhō podzielona jest na […]

Uzdrawianie przez SMS lub telefon jest możliwe?

Czy reiki – Usui Shiki Ryōhō przewiduje leczenie na odległość za pomocą wiadomości tekstowych typu sms, a jeśli tak to który stopień do tego uprawnia i na czym to polega? W praktykach i nauczaniu Metody Reiki – Usui Shiki Ryōhō nie następuje leczenie. W reiki – Usui Shiki Ryōhō, następuje proces uzdrawiania, który w rozumieniu […]

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close