Nauka Metody Reiki – stopnie i klasy reiki

Ile stopni przewiduje reiki – Usui Shiki Ryoho i do czego uprawnia każdy z nich? Na czym polega Metoda Reiki w stopniu pierwszym a na czym polega w stopniu drugim (jak wygląda proces stosowania tej metody w stopniu pierwszym, a jak w drugim w przypadku osób chorych)?

Metoda Reiki – Usui Shiki Ryoho podzielona jest na trzy stopnie. Każdy ze stopni wzajemnie się uzupełnia i uprawnia ucznia do różnych praktyk.

I stopień reiki nazywany shoden, nawiązuje do samouzdrawiania i związany jest z upoważnieniem fizycznym. Oznacza to, że na pierwszym stopniu Metody Reiki – Usuń Siki Ryoho uczeń nauczany jest tego czym jest Metoda Reiki, oraz  jak  ją  można  wykorzystać  na  sobie  oraz  najbliższych. Na tym stopniu nauczyciel oprócz historii Metody Reiki przekazuj wiedzę z zakresu anatomii energetycznej, filozofii życia duchowego oraz naucza, jak można przekazywać energię reiki sobie oraz drugiej osobie.

Pierwszy stopień Metody Reiki – Usui Shiki Ryoho, to przede wszystkim praca z pacjentem w kontakcie osobistym. Przekaz energii reiki następuje poprzez nałożenie dłoni na ciało pacjenta lub trzymanie dłoni około 5 cm nad ciałem.

reiki – Usui Shiki Ryoho, dłoni nie przykłada się w przypadkowe miejsca.

Kolejność oraz punkty przyłożenia dłoni na ciele pacjenta są dokładnie opisane oraz omawiane podczas kursu Metody Reiki- Usui Shiki Ryoho. Na zajęciach nauczyciel omawia i prezentuje pełny zabieg reiki, który jest zalecany jako dodatkowa, komplementarna metoda – terapia naturalna, dla osób, które są ciężko chore. Przedstawione pozycje dłoni zostały opracowane przez lekarza chirurga Chujiro Hayashi (Japończyka), bezpośredniego ucznia twórcy Metody Reiki – Usui Reiki Ryoho, Mikao Usui.

Pierwszy stopień Metody Reiki – Usui Shiki Ryoho, to również praca na samym sobie. Uczeń, podczas trwania kursu, uzyskuje wiedze oraz umiejętności wykonywania autozabiegu reiki, zabieg ten polega na przekazaniu energii reiki samemu sobie.

Drugi stopień Metody Reiki – Usui Shiki Ryoho to rozszerzenie wiedzy i możliwości jakie daje pierwszy stopień Metody Reiki. Drugi stopień reiki nazywany okuden, to droga duchowego rozwoju i upoważnienie mistyczne.

Drugi stopień Metody Reiki wprowadza do praktyki trzy symbole, nazywane symbolami lub znakami reiki. Na drugim stopniu reiki, uczeń poznaje historię tych symboli oraz uczy się je wykorzystywać zgodnie zasadami i tradycją. Symbole w tradycji Metody Reiki, dają następujące możliwości.

Pierwszy symbol – CHO KU REI daje wzrost mocy reiki. Jest wykorzystywany przy każdym zabiegu. Symbol ten w tradycji reiki, daje możliwość skupienia energii w taki sposób, że działa ona jak „laser”. Przy wykorzystaniu symbolu CHO KU REI czas przesyłania energii skraca się kilkukrotnie.

Drugi symbol SEI HE KI to przede wszystkim uzdrawianie mentalne oraz emocjonalne. To również symbol ochrony, oczyszczenia oraz wyzwolenia z przywiązania. Dzięki symbolowi SEI HE KI, według tradycji Metody Reiki, możemy prowadzić uzdrowienie negatywnych emocji lub wspomnień. Symbol ten daje również możliwość wysyłania intencji lub programu podczas przesyłania energii do pacjenta.

Trzeci symbol HON SHA ZE SHO NEN mówi: żadnej przeszłości, żadnej teraźniejszości, żadnej przyszłości. Dzięki temu symbolowi, praktycy Metody Reiki mogą połączyć się z dowolną sytuacją, miejscem lub osobą i wysyłać tam energię reiki. Symbol ten, według tradycji reiki, pozwala przesyłać energię w czasie oraz przestrzeni. Wystarczy skupić się na osobie, do której energia ma popłynąć, nakreślić odpowiednio symbole reiki, w tym symbol HON SHA ZE SHO NEN, i energia dotrze do osoby niezależnie od miejsca, w którym się w danej chwili znajduje.

Na drugi stopniu Metody Reiki – Usui Shiki Ryoho, praktyk reiki nie musi mieć kontaktu osobistego ze swoim pacjencie, aby móc wysłać do niego energię reiki. Wystarczy, przy zastosowaniu metod stopnia drugiego reiki, konkretna prośba i przyzwolenie pacjenta na przekaz energii, a wtedy praktyk reiki może wysłać energię niezależnie od przestrzeni jaka go dzieli ze swoim pacjentem.

Symbole reiki mogą być również wykorzystywane w trakcie klasycznego przekazu reiki. W takim przypadku symbole reiki kreśli się przed rozpoczęciem przekazu energii do pacjenta – w momencie modlitwy lub skupienia, oraz w trakcie jego trwania. Praktyk Metody Reiki – Usui Shiki Ryoho, samodzielnie podejmuje w tym konkretnym przypadku decyzję o czasie i częstotliwości stosowania symboli reiki.

W Metodzie Reiki – Usui Shiki Ryoho, są trzy stopnie nauki. Ostatnim, najwyższym stopniem jest stopień trzeci, nazywany stopniem nauczyciela i mistrza reiki. Podczas kursu trzeciego stopnia Metody Reiki – Usui Shiki Ryóhó, nauczyciel przekazuje uczniowi kompletną wiedzę o Metodzie Reiki. Kończąc to szkolenie, uczeń staje się nauczycielem i mistrzem Metody Reiki.

Przez ostatnie kilkanaście lat, Metoda Reiki ewoluowała. Powstały dodatkowe stopnie reiki jak na przykład drugi stopień specjalistyczny. Podzielono również trzeci stopień Metody Reiki na dwa, nazywając je „stopniem trzecim A” i „stopniem trzecim B”. Zmiany te wparowali różni nauczyciele, w różnym czasie, w bliżej nieokreślonym celu.

Z pierwotnego założenia Usui Reiki Ryoho oraz Usui Shiki Ryoho, posiadały tylko trzy stopnie, które zostały opisane powyżej. Obecnie można spotkać szkoły Metody Reiki –  Usui Shiki Ryoho, które nauczają w systemie tradycyjnym pierwszy, drugi i trzeci stopień, jak również te, które ewoluowały i wprowadziły dodatkowe stopnie, symbole i praktyki duchowe.

Autor: Piotr Dacjusz Górski (mistrz i nauczyciel Metody Reiki)