Terapia kolorami (współcześnie chromoterapia) znana jest od tysięcy lat. Już człowiek pierwotny, spoglądając na otaczające go kolory i kształty, potrafił odczuć i dostrzec pojawiające się w nich emocje.
W starożytnym Egipcie, Grecji i Chinach terapia kolorami odgrywała niezwykle ważną rolę w lecznictwie i rekonwalescencji. Tworzono pomalowane na różne kolory specjalne pokoje, w których umieszczano chorych. Pobyt w takim miejscu uśmierzał ból, uspokajał i skracał czas rekonwalescencji.
Bardzo popularnym kolorem był zielony. To nim malowano podłogi. Błękit z kolei wykorzystywany był do malowania sufitów oraz ścian. W oknach rozwieszano specjalnie oszlifowane kryształy, które miały jeden cel – rozszczepić wpadające do pomieszczenia światło na różne barwy.
Bardzo ciekawym tekstem, który taktuje m.in. o chromoterapii jest księga Nei Ching datowana na ok. 221 r. p.n.e. Jest to chińska księga medycyny wewnętrznej w której znaleźć możemy wzmianki o tym jak prawidłowo stosować kolory i jak nimi leczyć.
Awicenna (980-1037) perski lekarz, filozof i uczony, pisał o terapii kolorami w księdze Kanon medycyny. Uważał, że objawy chorób ściśle związane były z kolorami. Awicenna opracował specjalny wykres, który obrazował związek pomiędzy kolorem, a temperaturą i kondycją fizyczną całego organizmu.
Johann Wolfgang Goethe (1749-1832) był pierwszą osobą, która postanowiła przeprowadzić i udokumentować badania nad leczeniem kolorami. W wyniku tych badań, w 1810 roku opublikował Teorię kolorów opisując przeprowadzone badania i wnioski. Zainspirowany wynikami swojej pracy postanowił podzielić kolory na dwie główne grupy. Jedna grupa (czerwony, pomarańczowy i żółty) składała się na grupę kolorów szczęśliwych (jang). Druga grupa (zielony, niebieski, indygo i fioletowy) była grupą smutku (jin).
W 1877 roku Niels Finsen z Danii odkrył, że słoneczne ultrafioletowe światło hamuje wzrost bakterii. Podczas swoich studiów stwierdził, że wykorzystanie światła może pomóc w gojeniu ran. Zauważył, że kolor czerwony hamuje powstawanie małych blizn ospy. W 1896 roku założył w Kopenhadze Instytut Światła, dziś znany jako Finsen Institute.
W 1878 roku dr Edwin Babbitt opublikował Principals of Light and Color, gdzie opisał różne techniki uzdrawiania kolorem. Z kolei w 1932 roku dwóch psychologów z Kalifornii wykazało, że kolor niebieski ma działanie uspokajające, a kolor czerwony działanie pobudzające. Teoria ta po części potwierdziła założenia J. W. Goethe, który również uznał, że kolor czerwony jest w opozycji do koloru niebieskiego.
W 1933 roku Dinshah Ghadiali, naukowiec z Indii, opublikował pracę The Spectro Chrometry Encyclopedia. Ta wyjątkowa książka stanowi fundament dla obecnych naturopatów pracujących kolorami. W tym samym czasie w Stanach Zjednoczonych dr Harry Spitler opracował terapię kolorami i nazwał ją Syntonics. Dr Spitler twierdził, że potrafi generować głębokie zmiany fizjologiczne oraz psychologiczne u swoich pacjentów dzięki różnym kolorom światła.
Obecnie zainteresowanie terapią kolorami stale rośnie. Założenia chromoterapii poddawane są licznym badaniom. Pozytywne wyniki naświetlania kolorami przyczyniły się do rozkwitu różnych gabinetów i ośrodków leczenia kolorami. Nauka wciąż odkrywa bezdyskusyjną rolę koloru w stymulowaniu pracy naszego mózgu, emocji, narządów wewnętrznych. Bada mechanizmy kreowania przeróżnych stanów umysłu przy pomocy konkretnych kolorów. W chwili obecnej nauka jednoznacznie potwierdza, że kolor ma olbrzymi wpływ na uczucia, nastrojów i emocje każdego człowieka.
Czym jest kolor?
Na początku poznawania chromoterapii należy odpowiedzieć sobie na proste pytanie: czym jest kolor? Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Kolor to nic innego jak pewnej długości fale energii elektromagnetycznej, które odbierane są przez nasze oczy. Widziany przez nas kolor jest częścią widzialnego widma, które jest odbijane przez otaczające nas obiekty.
Uniwersalne światło ma kolor biały, mówiąc dokładniej jest przezroczyste. W wyniku jego rozszczepienia (jak na powyższej ilustracji) pojawiają się różne kolory. Zobaczymy wyraźną czerwień, pomarańcz, kolor żółty, zielony, niebieskie, indygo i fiolet.
Białe światło stanowi kompletność, jest jednością. To białe światło wykorzystywane jest w procesach uzdrawiania. Dzięki białemu światłu możemy skutecznie oczyszczać czakry, energetyzować napoje oraz wodę. Kolor biały to czystość, to przejaw Boga, to wibracja czystej energii reiki.
Wpływ kolorów na nasze życie
Kolor według parapsychologów i współczesnej medycyny jest jednym z języków naszego ducha. Wystarczy spojrzeć na jakiś kolorowy obraz, aby doznać obniżenia lub podwyższenia energii życiowej. Kolory wpływają na nasz nastrój, emocje, nasze myśli. Wzmacniają lub osłabiają nasze zmysły, apetyt oraz pożądanie. Mają wpływ na nasze ogólne samopoczucie, między innymi na ciśnienie krwi. Używanie i unikanie pewnych kolorów jest sposobem wyrażania samego siebie. Dany kolor potrafi rzucić inne światło na naszą osobowość. Kolory wpływają na nasz indywidualny sposób postrzegania najbliższego otoczenia. Wpływają na postrzeganie i odbiór innej osoby. Barwy mają również znaczenie symboliczne, które jest w mgnieniu oka rozpoznawane przez naszą podświadomość. Mają także wpływ na przepływ i ilość energii ki w naszym ciele.
Lecznicze działanie koloru
Zanim przystąpi się do jakiegokolwiek procesu uzdrawiania zawsze należy dokonać głębokiej i kompletnej analizy przypadku. Głównie chodzi o to, aby ustalić w sposób obiektywny przyczyny powstania danego problemu. Koncepcja przyczyny i skutku jest bardzo ważna w metodach duchowego uzdrawiania. Dlaczego? Prawdziwe uzdrowienie może przyjść wtedy i tylko wtedy, kiedy prawidłowo skierujemy uzdrawiającą energię na przyczynę, miejsce lub chorobę. Wtedy, gdy uzdrawiająca energia zostanie ukierunkowana w odpowiednie miejsce, przekształci – przetransformuje chorobową strukturę energoinformacyjną na strukturę wolną od jakichkolwiek wad i zaniedbań.
Jeśli działanie naturopaty nie wykracza poza udzielenie zwykłej ulgi lub maskowanie objawów, czyli omija to, co spowodowało konieczność leczenia, problem zacznie ponownie powracać. Efektem tego będzie pogorszenie stanu emocjonalnego pacjenta oraz nawrót choroby lub pojawienie się nowych dolegliwości. Taki powrót choroby związany jest często z nasilonymi objawami, które do tej pory u pacjenta nie występowały.
Nasze ciało jest niczym innym jak zewnętrznym wyrazem tego, co dzieje się w naszym umyśle, w naszej duszy i naszym duchu. Każda technika uzdrawiania, która zajmuje się tylko ciałem fizycznym oraz pracą nad polem energetycznym bez poznania i rozpatrzenia przyczyn danego problemu, jest ze wszech miar niedostateczna i skazana na druzgocącą porażkę. W kompleksowym procesie uzdrawiania, mówiąc ogólnie, dąży się do zdiagnozowania przyczyny, generalnego oczyszczenia oraz energetyzowania, a następnie energetyzowania miejscowego, połączonego ze stabilizacją energetyczną. To wszystko pozwala osiągnąć jedność. To komplementarne działanie uruchamia prawidłowy przepływ energii oraz daje zastrzyk odbudowujący silne i stabilne biopole. To zastrzyk energii, to ruch, który pozwala zmobilizować ciało i ducha do większej aktywności. Mając to wszystko na uwadze przyjrzyjmy się teraz w jaki sposób kolor może pomóc szybko uruchomić zmęczone lub chore ciało.
Praca z kolorami, zwana współcześnie chromoterapią, może być realizowana na wiele różnych sposobów. Już starożytni budowali pokoje i wielkie hale służące do sesji uzdrawiania kolorami. W dużych pomieszczeniach gromadzili się chorzy, którzy swoje ciało poddawali kąpieli w kolorowym świetle. Kolorowe światło było uzyskiwane poprzez filtrowanie promieni słonecznych przez różnokolorowe szklane panele, okna lub pryzmaty. Wykorzystywano także kolorowe malowidła naścienne, później obrazy i żywe kwiaty.
Dziś, podczas sesji uzdrawiania, wielu uzdrowicieli wykorzystuje energię kolorów. W celu przekazania konkretnej energii kładzie się dłonie na pacjenta, a następnie intencją (gdyż energia podąża za naszą uwagą) przesyła się konkretne kolory do biopola i ciała pacjenta. Często wykorzystywany kolor przez naturopatę inspirowany jest jego nadświadomością, która pobudza się m.in. poprzez praktykę Byosen Reikan ho.
Uzdrawiając kolorem terapeuta musi być świadomy jego specyficznej energii. Z kolei my, jako pacjenci, musimy zostać dobrze zdiagnozowani. Diagnoza energetyczna to klucz do sukcesu w każdej sesji energoterapeutycznej, w tym również sesji chromoterapii.
Uzdrowiciel korzystając z kolorów dąży do równoważenia energii. Jeżeli ktoś przepełniony jest energią wysokich wibracji (kolory zielony, niebieski, fioletowy, biel), przez co zaburza się w nim równowaga (prawidłowa równowaga energii to jin 40% & jang 60%), powinien zastosować kolor przeciwny (zieleń, żółć, pomarańcz, czerwień) przy czym bardzo ważna jest intensywność koloru przeważającego.
Kolor czerwony
Właściwości lecznicze: przynosi przede wszystkim ciepło, energię, działa stymulująco. Uśmierza zmęczenie, pomaga w przeziębieniu i grypie, pomaga w depresji. Kolor czerwony pobudza serce i krążenie krwi, oczyszcza krew i podnosi jej niskie ciśnienie. Energetyzuje wszystkie narządy i zmysł słuchu, węchu, smaku, wzroku i dotyku. Zwiększa popęd seksualny i ogólną aktywności organizmu. Pobudza owulację i menstruację. Nigdy nie oddziałujemy energią koloru czerwonego na nowotwory, ponieważ ten kolor będzie stymulować ich wzrost! Pamiętać również musimy o tym, aby nie energetyzować tym kolorem miejsc ze stanami zapalnymi – kolor ten będzie je pogłębiać. Kolor czerwony stymuluje nadnercza i uwalnia adrenalinę. Prowadzi to do większej siły. Również podnosi temperaturę ciała. Jest doskonały do niedokrwistości i chorób związanych z krwią, gdyż stymuluję odnowę krwi. Ponadto działa rozluźniająco, uwalnia od sztywność i skurczy. Doskonale poprawia kondycję obszarów, które zostały usztywnione lub zawężone.
Z ezoterycznego punktu widzenia odpowiada za bóstwa miłości, pasji, seksualności i wojny. Jest synonimem niezwyciężonej odwagi, siły woli, determinacji, szybkości, asertywności, agresji, męskości i niezależności. To także duża sprawność i siła fizyczna. Kolor czerwony to energia konfliktu i zarazem zdrowia. To pociąg seksualny i siła, miłość, pasja i płodność.
Czerwony reprezentuje osoby ceniące żarliwość, miłość, seks, które posiadają w sobie wielką energią i impuls do działania. To kolor osób asertywnych, odważnych, lubiących przygody i niebezpieczeństwa. To kolor osoby agresywnej o naturze buntownika i rewolucjonisty, która jest ambitna i ma wielką potrzebę wolności osobistej.
Niechęć do czerwonego to przejaw nadmiernej aktywności, porywczości, agresywności i egocentryzmu. Może również symbolizować głęboko ukryte lęki i odrzucenie własnej asertywności.
Kolor pomarańczowy
Właściwości lecznicze: kolor pomarańczowy jest kolorem ciepłym, pogodnym, który w odróżnieniu do czerwonego nie działa ograniczająco i uzależniająco. Energia koloru pomarańczowego ma działanie odwadniające i łagodzi represje. Pomarańczowy daje możliwość dostrzeżenia nowych możliwości i innych opcji. Pozwala postawić realny cel. Pobudza do twórczego myślenia i wzmacnia entuzjazm, a także pomaga przyswoić nową ideę. Jest niezwykle pomocny w radzeniu sobie z nadmiarem ekspresji seksualnej. Jest kolorem poprawiającym emocje, pozwala przepełnić się radością nawet podczas depresji. Pozwala walczyć z lękami i fobiami. Energia koloru pomarańczowego pobudza płuca. Sprzyja procesom oddechowym, wymianie gazowej oraz trawieniu. Zwiększa aktywność tarczycy. Spowalnia skurcze i tonizuje mięśnie. Zwiększa ilość mleka matki.
Z ezoterycznego punktu widzenia odpowiada za powodzenie i szczęście. Jest synonimem atrakcyjności i wdzięku. To kolor przyjemności, zachęty, stymulacji i bogactwa. To optymizm, sukces i świętowanie. Pomarańczowy to energia osiągania celów biznesowych, prawnych oraz dobrych inwestycji.
Pomarańczowy reprezentuje osobę ciepłą i przyjacielską, która lubi komfort. To osoba, która czerpie przyjemności wszystkimi zmysłami. Osoba ciepła, kontaktowa, dynamiczna i niezależna, która w 100% poświęca się temu, co w danej chwili wykonuje.
Niechęć czy awersja do pomarańczowego to oznaka tłumionych uczuć seksualnych lub inne trudności w zmysłowej przyjemności życia. Osoba może także przejawiać zbyt dużą zmysłowość, pobłażliwość lub zbyt materialistyczne podejście do życia.
Kolor żółty
Właściwości lecznicze: kolor żółty to energia wzmacniająca nerwy oraz tonizująca umysł. Dzięki energii koloru żółtego możemy rozbudzać w sobie duchową inspirację oraz stymulować percepcję pozazmysłową. Mówiąc w kilku słowach: kolor żółty to energia łagodząca i tonizująca. Ponadto zauważyć można działanie pobudzające i stymulujące mięśnie. Najnowsze badania parapsychologów wykazały, że kolorem ciemnożółtym (żółty połączony z pomarańczowym) można z dużą skutecznością łagodzić nerwobóle. Energia koloru żółtego doskonale sprawdza się w stymulowaniu naturalnych zdolności samoregeneracyjnych żołądka, wątroby i jelit. Kolor ten sprzyja prawidłowemu trawieniu, przemianie materii i wypróżnianiu. Stosowany na skórę przyspiesza jej regenerację w zmianach trądzikowych, stanach zapalnych czy leczeniu blizn. Stosowany jest w terapii osób chorych na AIDS. Energia koloru żółtego ma też swoje zastosowanie w uzdrawianiu blokad psychicznych. Przy odpowiednim zastosowaniu z innymi technikami terapeutycznymi jak biomasażem reiki lub uzdrawianiem duchowym, dokonuje tak zwanego wypalenia czy też odcięcia od psychicznych urazów i blokad. Pomaga w usuwaniu kryształków eterycznych (system Kundalini Reiki), które przechowują pamięć o minionych stanach chorobowych i różnorakich traumach. Dzięki temu działa pobudzająco i rozweselająco. Doskonale sprawdza się w stanach o obniżonej odporności psychicznej, depresji i melancholii. Pobudza życiową energię. Daje żądzę walki o życie.
Z ezoterycznego punktu widzenia kolor żółty to element powietrza. To energia reprezentująca bóstwa handlu, podróży, wiedzy i magii. To niezaprzeczalnie siła życiowa, witalność oraz zmiana. To również akcja, postęp, kontakt i komunikacja. Ezoteryka kolor żółty wiąże również z afirmacjami i wizualizacjami.
Kolor żółty to kolor słońca. To osoba pełna witalności i energii. Żółty daje radość, obdarza ciekawością, jak również chęcią do zmian. To osoba, która potrafi dostosować się do panujących warunków, wykazuje dużą elastyczność i adaptację. Kolor żółty daje otwartość i chęć doświadczania. To z kolei wpływa na nieprzeciętny rozwój tej osoby. Kolorem żółtym cechują się ludzie pracujący mową oraz pismem. Ceniący rozrywkę, liczne kontakty oraz podróże.
Niechęć do koloru żółtego lub jego przesycenie powoduje ograniczenie samokontroli nad emocjami i swoim zachowaniem. To tendencja do częstego rozczarowania. Niechęć do tego koloru przejawia się powierzchownością w życiu oraz w relacjach z drugim człowiekiem. To nieumiejętność adaptacji oraz wprowadzania zmian. To lęk przed przyszłością, przed nadchodzącymi miesiącami. Osoby z przesyceniem koloru żółtego mają problemy w relacjach partnerskich. Często oceniane są jako te, które nie potrafią angażować się w relacje przyjacielskie oraz prawdziwą miłość.
Kolor zielony
Właściwości lecznicze: Nikogo nie zdziwię jeżeli powiem, że kolor zielony to kolor natury, kolor ziemi. Kolor ten daje nam równowagę i wnosi harmonię. Dokonuje balansu energetycznego, wyrównuje energię jin & jang. Ma niebywale kojący wpływ na nasze ciało i umysł. Energia koloru zielonego nazywana jest przez naturopatów energią uniwersalną. Można ją stosować przy niemal dowolnym stanie wymagającym jakiegoś leczenia. Osoba otoczona energią koloru zielonego doznaje pozytywnej transformacji. W procesie uzdrawiania zostają pobudzone naturalne zdolności samoregeneracji całego organizmu. Pobudzone zostają komórki do odbudowy organizmu zgodnie z zapisami w DNA. Warto zaznaczyć, że przed przystąpieniem do całkowitego uzdrawiania energią koloru zielonego należy przeprowadzić regenerację DNA (system Kundalini Reiki), aby odbudowa organizmu przebiegała zgodnie z pierwotną naturą naszego stworzenia. Energia koloru zielonego powiązana jest z energią czakry anahata. Dlatego też działa pobudzająco na serce i poprawia komfort jego pracy. Energia ta wpływa również na prawidłowe ciśnienie krwi. Posiada działanie energetyzujące i kojące. Kolor zielony ma działanie uzdrawiające przy braku równowagi hormonalnej. Stymuluje hormon wzrostu i działa odmładzająco. Oczyszcza od zarazków, bakterii i gnijącej w nas materii. Harmonizuje trawienie, wspiera prawidłowe funkcjonowanie żołądka, wątroby i woreczka żółciowego. Ma uzdrawiający wpływ na nerki. Zwiększa odporność organizmu. Stymuluje i buduje mięśnie, kości oraz tkanki. Wzmacnia system nerwowy.
Z ezoterycznego punktu widzenia postrzegany jest jako element ziemi, szczególnie w odcieniu ciemnej zieleni i elementu wody w odcieniu niebiesko-zielonym. Energia tego koloru przynosi nam płodność, wzrost, odmłodzenie. To odzyskiwanie energii i chęci do życia, gojenie starych urazów i ran. Kolor zielony w ezoteryce reprezentuje żniwa oraz obfitość i dobrobyt. To również harmonia, równowaga, spokój i nadzieja. Zieleń od zawsze reprezentowała dom, zwierzęta i rośliny. Wykorzystywana była do przeciwdziałania chciwości i zazdrości.
Osoba, która preferuje kolor zielony wykazuje zazwyczaj cechy osoby spokojnej, opanowanej i dającej nadzieję innym. Energia koloru zielonego obdarza spokojem, relaksem, poczuciem komfortu i harmonii życia. Badania parapsychologiczne wykazały, że osoby z przewagą energii o wibracji zbliżonej do koloru zielonego interesują się przyrodą oraz światem roślin i ziół. To także dobrzy uzdrowiciele, a także osoby o wielkim sercu i wielkim duchu. Ponadto kolor zielony obdarza altruizmem oraz bezkonfliktowym podejściem do życia.
Niechęć do koloru zielonego lub jego przesycenie w naszym biopolu wzmacnia niezależność. Osoby, które mają awersję do tego koloru są bardziej zainteresowane niezależnością i samodzielnym rozwojem. Przewagę koloru zielonego możemy zauważyć u naturopatów i uzdrowicieli, którzy wykazują się wielką arogancją i samouwielbieniem oraz u osób, które nie przywiązują wagi do budowania rodzinnego ciepła i prawdziwych przyjaźni. Takie osoby widzą w przyjaźniach ograniczenie i wolą zachować pewien dystans w relacjach, także tych seksualnych.
Kolor niebieski
Właściwości lecznicze: Energia koloru niebieskiego wykazuje właściwości ochładzające i ściągające. Dr Edwin Babbitt w swojej pracy Zasady światła i koloru stwierdza, że energia koloru niebieskiego przejawia największe właściwości antyseptycznych ze wszelkich dostępnych nam barw. Kolor niebieski znajduje swoje zastosowanie w ochładzaniu przy stanach zapalnych, gorączce, wysokim ciśnieniu krwi. Ma działanie hamujące krwawienie, łagodzi bóle głowy, działa uspokajająco podczas silnych stanów emocjonalnych takich jak nagłe wybuchy złości, agresji, histerie. Przynosi wewnętrzny spokój i sprzyja wyciszeniu. Podczas moich badań zauważyłem, że energia koloru niebieskiego działa antyświądowo oraz uśmierza podrażnienia jak choćby zaczerwienienie skóry. Co ciekawe, energia ta jest na tyle uniwersalna, że można ją stosować niemalże dla każdego rodzaju dolegliwości, szczególnie tych związanych z mową i komunikacją. Doskonale sprawdza się w schorzeniach laryngologicznych, dobrze leczy zapalenie krtani.
Energia koloru niebieskiego powiązana jest z dominującą energią czakry visuddha. Czakra ta jest często określany jako ośrodek władzy, największe centrum w organizmie. Jest głównym ośrodkiem ekspresji i komunikacji werbalnej i niewerbalnej.
Z ezoterycznego punktu widzenia: niebieski to kolor wody i żywiołu powietrza. To przejaw morskiego bóstwa, prawdy i mądrości. Energia koloru niebieskiego niesie ze sobą spokój, ciszę, prawdę i mądrość. To sprawiedliwość, dobra rada, wskazówki, zrozumienie, cierpliwość i lojalność. Niebieski to także domena szczerości, oddania i kobiecości. W ezoteryce kolor niebieski to klucz do proroczych snów. Niesie z sobą ochronę w czasie snu i projekcji astralnych.
Osoba lubiąca kolor niebieski ma łagodne i kojące innych usposobienie. Posiada naturę marzyciela i romantyka. Ceni spokój i odpoczynek. Jako przyjaciel jest osobą wierną i lojalną. Lubi porządek, logiczne i racjonalne myślenie. W stanach osłabienia energetycznego, gdy błękit zmienia się w odcienie ciemnoniebieskiego, wpada w melancholię. Gdy jest źle rozumiana pogrąża się w marzenia i zadumę, szuka ideałów i przejawia cechy nostalgiczne.
Niechęć do koloru niebieskiego: cechuje osobę bardzo zdyscyplinowaną o cechach wojskowego. To osoba silna, dbająca o pozycję i karierę. Często przejawia niechęć do komentowania i ograniczania siebie oraz innych. Ma z góry wytyczone kierunki, które z dużą dokładnością i determinacją realizuje.
Kolor fioletowy
Właściwości lecznicze: fiolet to kolor transformacji. Fiolet potrafi usunąć stany melancholii, histerii i urojenia. Doskonale sprawdza się w leczeniu i terapii uzależnień od alkoholu, obdarza prawdziwą i czystą duchowością, przyczyniając się do jej odnowy. Naturopaci zauważyli, że kolor ten potrafi spowolnić bicie serca w momentach, gdy jest ono nadaktywne. Ponadto fiolet doskonale sprawdza się jako stymulant śledziony i białych krwinek, które odpowiadają za odporność naszego organizmu. Fiolet, podobnie do koloru niebieskiego, sprzyja dobremu snu czyniąc go spokojnym, relaksującym i odnawiającym. Tym samym łagodzi stres psychiczny i emocjonalny. Zmniejsza aktywność seksualną oraz ogólną wrażliwość na ból. Pomaga w procesie detoksykacji organizmu.
Leonardo da Vinci uważał, że kolor fioletowy potrafi aż dziesięciokrotnie zwiększyć moc medytacji. Zalecał medytowanie w kościołach, które posiadały wielkie okna z witrażami koloru fioletowego.
Z ezoterycznego punktu widzenia kolor fioletowy to manifestacja wszech ducha wszystkich duchów, kolor Boga i aniołów. To kolor wróżb i proroctw. To również symbol zdolności postrzegania i percepcji pozazmysłowej, czarów. Fiolet to energia wycofywania, szczególnie tego, co złe, jak: przekleństw, uroków, ślubów. To uzdrowienie, energia naszej wolnej woli, inspiracja, medytacja i duchowa moc. Kolor ten połączony jest również z projekcjami astralnymi, współczuciem.
Osoby lubiące kolor fioletowy nie mają problemu być i trwać w medytacji i kontemplacji. To osoby przepełnione mistycyzmem, duchowością i religijnością. Fiolet jako przejaw bierności i aktywności wprowadza równowagę pomiędzy tym, co dobre, a tym, co złe. To nic innego jak kolor diagramu taiji i całej związanej z nim filozofii. Osoby niosące w swojej duszy fiolet są zazwyczaj tajemnicze i pewne siebie. Ludzie odbierają je jako delikatne, tajemnicze, często o zdolnościach paranormalnych.
Osoba, która odczuwa niechęć do fioletu ma często bardzo poważne podejście do życia. Obce takiej osobie są marzenia i fantazje. Często nie pamięta swoich snów. Ma tendencję do odrzucania tego, co uważa za nienaturalne oraz nierealne.
Kolor biały
Właściwości lecznicze: kolor biały to doskonałość. To energią wszystkich kolorów w doskonałej równowadze i harmonii. Biały to manifestacja przebudzonego ducha, światło doskonałości, boskie światło, oświecenie. Białe światło podnosi wibracje świadomości i ciała, przynosi harmonię we wszystkich aspektach fizycznego i duchowego istnienia. Mimo, że kolor biały uważany jest za kolor uniwersalny, tylko doświadczeniu naturopaci oraz uzdrowiciele powinni wykorzystywać ten kolor w swoich praktykach. Jego wibracja jest bardzo wysoka i nieodpowiednie wykorzystywanie tego światła np. podczas medytacji, może prowadzić do zbyt wysokiego podwyższenia wibracji ciała i ducha. W konsekwencji może doprowadzić do rozstrojenie, a co za tym idzie problemów z systemem energetycznym, później z emocjami i chorobami. Pierwszą wskazówką świadczącą o przeciążeniu jest osłabienie. Nie zwykłe osłabienie, które jest często efektem terapii, lecz osłabienie występujące w sposób chroniczny. W takim przypadku należy jak najszybciej dokonać balansu energetycznego (system Kundalini Reiki) lub zastosować techniki z jogi.
Kolor biały stosowany w sposób prawidłowy przynosi bardzo szybkie efekty uzdrowienia, które zauważalne są w pierwszej kolejności w biopolu, emocjach, a następnie w ciele fizycznym.
Kolor biały w ezoterycy przynosi oczyszczenie na wszystkich poziomach. To symbol kontaktu z wyższą jaźnią i duchowymi pomocnikami, pokój, zmartwychwstanie. To w końcu życiodajna energia, prawda i duchowe oświecenie. Kolor biały to również konsekracja i ochrona przed tym co negatywne. Biały to podwyższenie swojej wibracji na nowe poziomy prowadzące do oświecenia. Bardzo często biały to kolor wolności. Z kolorem fioletowym wykorzystywany jest do łamania klątw. Sam kolor biały używany jest do egzorcyzmów. Światło białe to również symbol medytacji, wróżb, inspiracji oraz jasnowidzenia.
Osoby, które lubią kolor biały cechują się niewinnością, czystością i dziewictwem. To czystość i świeżość intencji oraz prostota działania. Są prawdomówne, dążą do jedności i zakończenia wszelkich sporów. Są prawdomówne. Należy tu zaznaczyć, że w niektórych kulturach biały uważany jest za kolor śmierci i żałoby.
Osoba odczuwająca niechęć do bieli przejawia bardzo materialistyczne podejście do życia. Jej zainteresowania skierowane są w kierunku tego co można dotknąć i poczuć. Ucieka od świata iluzji oraz od rzeczy, które nie da się poznać i zbadać naukowo. Taka osoba jest w pełni świadoma samego siebie, zna i akceptuje własne niedoskonałości i nie chce ostatecznie osiągnąć doskonałość.
Autor: Piotr Dacjusz Górski