Leczenie psychotroniczne

Z metodą psychotroniczną pierwszy raz zetknęłam się przeglądając materiały z konferencji „Niekonwencjonalne metody terapii”, która odbyła się w Płocku w 1989 roku. Leokadia Podhorecka, twórczyni Pomorskiego Towarzystwa Psychotronicznego, prowadziła na niej wykład pt. „Psychotroniczne samoleczenie”. Swoją wiedzę opierała na doświadczeniach amerykanki Evelyn Monahan oraz własnych.

Evelyn Monahan to propagatorka leczenia metodą psychotroniczną, która w wieku 22 lat uległa ciężkiemu wypadkowi. W jego wyniku straciła wzrok, dostała padaczki i męczył ją paraliż prawego ramienia. Była rozbita ciągłym cierpieniem i chorobą. Po tym jak lekarze nie dawali jej szans na powrót do zdrowia, postanowiła spróbować tak zwanej metody leczenia psychotronicznego. Po 10 dniach udało się jej wyzdrowieć. Monahan postanowiła poświęcić swoje życie na szerzeniu metody, dzięki której udało jej się powrócić do zdrowia. Była magistrem psychologii, zrobiła doktorat z psychologii rozwojowej na Georgia State University i wprowadziła na nim nauczanie parapsychologii (pierwszy raz na studiach uniwersyteckich).

Więcej o uzdrawianiu psychotronicznym dowiesz się na zajęciach fakultatywnych – Wizualizacja medyczna i twórcza

Monahan porównuje ludzką świadomość do domu z różnymi pomieszczeniami, gdzie każdy pokój ma inne przeznaczenie. Większość ludzi spędza swoje życie w pomieszczeniu zwanym „podświadomość” – znajdują się tam ograniczenia, lęki i wszystkie towarzyszące ludziom na co dzień pojęcia takie jak: nieuleczalne, niemożliwe, niezdolne itp. Pokój, do którego nie mamy na co dzień dostępu (a jedyna do niego droga wiedzie przez podświadomość) to nasze Wyższe Ja – miejsce, w którym nie ma żadnych ograniczeń, w którym można wszystko osiągnąć. Wyższe Ja wie, że słowa takie jak nieuleczalne, niemożliwe i niezdolne nie mają znaczenia i można je przemienić w każdym momencie na uleczalne, możliwe, zdolne. Zdaje sobie ono sprawę ze swojej nieograniczonej mocy i wie, że to tak naprawdę ono sprawuje kontrolę nad ciałem – także nad wszystkimi dysfunkcjami i chorobami. Jak twierdzi Monahan, Wyższe Ja jest w stanie przywrócić zdrowie, które zostało zniszczone poprzez niewdzięczną pracę podświadomości i jej negatywne przekonania. Problem – wg Monahan polega na tym, że na co dzień trudno nam skontaktować się z naszą nadświadomością, z naszym Wyższym Ja. W związku z tym należy zwracać się do niej poprzez podświadomość, z żądaniem o usunięcie choroby i utrzymanie organizmu w pełni zdrowia.

W jaki sposób wykorzystywać metodę Evelyn Monahan?

Przede wszystkim ważna jest systematyczność. Każda sesja składa się z trzech etapów:

 1. Przygotowania.
 2. Odwołania się do nadświadomości.
 3. Zakończenia.

Przygotowanie i zakończenie wiążą się z ćwiczeniami oddechowymi i głębokim relaksem. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ ciało i umysł rozluźnia się podczas oddychania – zaczyna uwalniać się od napięć, relaksuje się.

Należy ćwiczyć w spokojnym miejscu, w którym nikt nie będzie nam przeszkadzał. Przyjąć wygodną pozycję (na siedząco lub leżąco), nie należy krzyżować rąk i nóg. Ćwiczenia wykonuje się z zamkniętymi oczami.

Poniżej przedstawiam etapy metody psychotronicznej wg Evelyn Monahan:

 1. Trzykrotnie wciągnij powietrze głęboko przez nos, a następnie niech powietrze przejdzie przez płuca do przepony. Obserwuj przepływ powietrza przez całe ciało w dół, a następnie w górę. Zwróć uwagę na to, że oddech jest Ci posłuszny. Poczuj, że mięśnie całego ciała są rozluźnione. Powietrze wydychaj przez nos, przy każdym wydechu zwalniaj mięśnie brzucha i rozluźniaj całe ciało.
 2. Pomyśl o tym jak wspaniałą i niepowtarzalną istotą jesteś. Powiedz w myślach lub na głos: „Moje Wyższe Ja posiada nieograniczony zapas energii i możliwości. Chcę nawiązać kontakt z moim Wyższym Ja, aby zawsze korzystać z tej nieograniczonej siły. Moja wola jest największą siłą w całym stworzeniu. Poprzez kontakt z nadświadomością, nakazuję memu organizmowi, aby usunął chorobę i dolegliwości, aby zregenerował uszkodzone tkanki, aby osiągnął pełną równowagę i zdrowie”.
 3. Zobacz w wyobraźni obraz swojego systemu krążenia. Zobacz wszystkie tętnice, żyły, naczynia włosowate. Powtarzaj w myślach: „Nakazuję, aby mój układ krwionośny był w harmonii ze sobą i z innymi systemami mojego organizmu. Niechaj usunie zanieczyszczenia z ciała i wniesie nową energię do wszystkich komórek mojego organizmu”.
 4. Zobacz wyraźnie swój system oddechowy – rozprężające i kurczące się płuca zaopatrujące w tlen cały Twój organizm. Powtórz w umyśle: „Potęgą mojej nadświadomości nakazuję, by mój system oddechowy działał doskonale i był w harmonii z pozostałymi systemami mojego ciała.
 5. Zobacz oczami wyobraźni swój system trawienny. Stwórz wizję żołądka, jelita cienkiego, grubego… Powtarzaj w myślach „Mocą mojej nadświadomości nakazuję, aby mój system pokarmowy wyciągał maksimum korzyści z pożywienia oraz by pozostawał w harmonii z samym sobą i z pozostałymi układami w moim ciele”.
 6. Ujrzyj swoje serce i powtarzaj: „Mocą nadświadomości nakazuję, by moe serce pracowało wydajnie, spokojnie i bez zakłóceń. Życzę sobie, by pozostawało w harmonii ze sobą i z całym organizmem”.
 7. Zobacz w umyśle obraz swojego szkieletu – ujrzyj wszystkie kości i stawy. Powiedz „Mocą mojej nadświadomości nakazuję, aby wszystkie zwapnienia, zgrubienia i schorzenia szkieletu natychmiast zostały usunięte. Chore komórki odłączone i wydalone, zastapione zdrowymi.
 8. Zobacz samego siebie w doskonałym zdrowiu. Powiedz: „Przez potęgę mojej nadświadomości nakazuję, aby moje ciało cieszyło się idealnym zdrowiem, a wszystkie choroby zostały usunięte jako dysharmonia”.
 9. Oddychaj przeponowo, głęboko. Poprowadź oddech przez ciało – od dołu do góry. Powtórz oddechy trzykrotnie, z każdym oddechem czując coraz głębszy relaks. Powiedz w myśli: „Jestem doskonale zdrowy na ciele i umyśle”.
 10. Oddychaj spokojnie, nie kontrolując oddechu. Poczuj odprężenie, które ogarnęło całe Twoje ciało.
 11. Otwórz oczy.

Po jakimś czasie ćwiczenia można skrócić – wystarczy osiągnąć maksymalną koncentrację i osiągnąć kontakt z nadświadomością, by podświadomość mogła realizować cel w codziennym funkcjonowaniu.

Czy w metodzie Evelyn Monahan jest coś nadprzyrodzonego? To raczej wykorzystanie naturalnych sił naszego organizmu. To coś więcej niż autosugestia – to świadomy nakaz dla organizmu, akt woli, kierowanie jego funkcjami.

 

Bibliografia:

 • Broszura konferencyjna „Niekonwencjonalne metody terapii”, Płock, 22-23.04.1989, Stowarzyszenie Radiestezyjne w Płocku
 • „Leczenie metodą psychotroniczną”, Zbigniew Zbiegani, Nowy Jork, 1978

 

Autor: M.Marek (NAT)