Kuchnia według pięciu przemian – 1

Jest już wiele  publikacji na ten temat . Chciałam podzielić się  swoimi doświadczeniami. .Gotuję według 5 przemian( inaczej PP) kilkanaście lat. Kuchnia ta  nie jest dietą lecz sposobem komponowania posiłków w oparciu o smaki i naturę energetyczną pokarmów. Polega na wyrobieniu odpowiednich nawyków  w przyrządzaniu potraw  . Jedzenie jest zrównoważone i reguluje wiele procesów życiowych. Jest jednym ze sposobów doprowadzającym organizm do homeostazy .Wpływa na odmianę zarówno naszego ciała jak i umysłu. Odkrywamy świat przypraw ,poznajemy naturę produktów spożywczych. Każdy produkt  żywnościowy można zaszeregować do jednego z 5 smaków :

– smak gorzki np. gorąca woda kurkuma, tymianek, rozmaryn należy do elementu ognia tutaj przypisujemy kolor czerwony, pora roku to lato

– smak slodki  np. kminek, cynamon, marchewka, pietruszka, dynia  należy do elementu ziemi  , pora roku to późne lato a  kolor żółty

– smak ostry np. imbir, pieprz, chili, czosnek, pora, cebula należy do elementu  metalu przypisujemy kolor biały i  srebny  pora roku to jesień

– smak słony np. zimna woda, sól, należy do elementu wody przypisujemy kolor niebieski i czarny pora roku to zima

– smak kwaśny np. cytryna, natka pietruszki, koperek, bazylia należy do elementu drzewa ,przypisujemy kolor zielony i porę roku wiosnę.

Wszystkie 5 smaków oddziaływają na siebie  i ważne jest zachowanie kolejności w przygotowaniu pożywienia.

Gotowanie według tej zasady zapewnia nam harmonię  z naturą  i w ciele oraz funkcjonowanie według ustalonego porządku . Ten porządek działa.

Ten porządek i te zasady możemy wykorzystać w każdej  diecie i  w każdej kuchni  regionalnej . Potrawy tak przyrządzone są bardzo smaczne, ciekawe a jadłospisy urozmaicone.

O to podstawowa różnica: większość gotuje ziemniaki w zimnej, osolonej wodzie, a według PP  mamy taką kolejność:

  1. do wrzątku  dodajemy kurkuma (smak gorzki)
  2. następnie smak słodki czyli kminek, ziemniaki, marchewkę
  3. smak ostry  -imbir cebula, czosnek,
  4. smak słony  teraz dopiero czas na sól
  5. smak kwaśny kilka kropel cytryny
  6. smak gorzki znów kurkuma
  7. smak słodki  masło
  8. smak ostry imbir

Gotując według PP możemy zacząć od dowolnej przemiany i zatoczyć kilka kół.

Kuchnia PP jest ściśle powiązana z porami roku i cyklami zachodzącymi w przyrodzie. My ludzie jesteśmy częścią natury i powinniśmy się dostosować do jej rytmu   i do pór roku. Do posiłków wykorzystujemy produkty sezonowe , rosnące w naszym klimacie w naszym kraju, w naszym otoczeniu.

Zrezygnujmy z produktów przetworzonych zawierających konserwanty, sztuczne barwniki, syrop glukozowo-fruktozowy.

Gotujmy na 2-3 dni aby ułatwić sobie życie w obecnym zabieganym świecie Lepiej zjeść zrównoważoną zupę z poprzedniego dnia niż przysłowiowego kebaba.

Kuchnia PP daje wiele możliwości odkrywamy przyprawy ich walory  smakowe, czujemy zapach  . Znane  jest  ich dobroczynne działanie na organizm ludzki. Działają antywirusowo, przeciwbakteryjnie ,uodparniają, zapobiegają  cukrzycy, zawalom,  zakrzepom, działają przeciwnowotworowo, przeciwzapalnie.  Gotowanie według PP to wspaniała przygoda .A właściwie skomponowany posiłek jest nie tylko smaczny ale również lekkostrawny.  Możemy tutaj śmiało  powtórzyć słowa  Hipokratesa „ Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwopożywieniem”. Hipokrates (460-370 p.n.e.)

Autor: Beata Chmielewska NAT III