Toksyny to szkodliwe substancje przyjmowane przez organizm z otoczenia zewnętrznego. Obecnie toksyny znajdziemy wszędzie w otaczającym nas ucywilizowanym świecie . Wpływają one na funkcjonowanie naszego organizmu i jego narządów.
Toksyny możemy dostarczyć do naszego organizmu między innymi z przetworzonego jedzenia , oprysku pestycydami warzyw i owoców, poprzez zanieczyszczone powietrze , zanieczyszczoną wodę , soki, napoje , kosmetyki , ubrania , środki higieny, środki chemii gospodarczej , szczepionki czy choćby skrajność przypadku – biorąc do ręki paragon w sklepie.
W obecnych czasach osoby świadome zagrożenia mogą starać się niwelować ekspozycję organizmu od jak największych źródeł detoksykacji organizmu jednakże zupełna eliminacja nie jest po prostu możliwa.
Ważna jest więc wiedza jak można na bieżąco usuwać toksyny z organizmu , jakie są dla organizmu szkodliwe z jakimi organizm sobie doskonale radzi oraz w jaki sposób gdy występują już stany chorobowe wspomagać go . Toksynami nazywamy każdą substancję , która zaburza prawidłowy metabolizm komórki i prowadzi w niej do powstania stanu patologicznego , który jest powiązany z utratą zdrowia i rozwojem choroby.
Podział toksyn
Toksyny można podzielić pod względem ich zdolności do łączenia się w większe skupiska na kryształy oraz te, które nie krystalizują. Toksyny krystalizujące odpowiedzialne są za powstawanie kamieni nerkowych i żółciowych, kiedy ich stężenie wzrasta, stąd tak ważne jest picie odpowiedniej ilości wody dziennie czy opróżnianie woreczka żółciowego. Rozpuszczone w wodzie toksyny krystalizujące nie są szkodliwe, są wydalane wraz z moczem przez gruczoły potowe, a także z żółcią.
Toksyny dzielić też można pod względem rozpuszczalności w wodzie i tłuszczu. Te pierwsze znajdują ujście głównie przez mocz oraz pot i stosunkowo łatwo się ich pozbywamy, bo nie kumulują się w organizmie w takim stopniu, jak te ostatnie. Najbogatszymi w tłuszcz tkankami organizmu są tkanka tłuszczowa oraz centralny układ nerwowy, czyli mózg. Rozpuszczalność w tłuszczach wielu związków toksycznych jest cechą, która ułatwia kumulację w organizmie. Prowadzi to do tego, że stężenie toksyn w tkance tłuszczowej może być nawet od kilkaset do tysiąca razy wyższe niż stężenie tego samego składnika we krwi. W takim razie, aby umożliwić organizmowi oczyszczenie z tej grupy toksyn, należy doprowadzić do uwolnienia ich do krwi wraz z tłuszczem z tkanki tłuszczowej, a następnie wydalenia na zewnątrz.
Jak można zauważyć z punktu widzenia organizmu najbezpieczniejszym i największym magazynem jest tkanka tłuszczowa. Tam toksyny mogą zostać zmagazynowane i chwilowo unieszkodliwione. Tłumaczy to dlaczego osoby odchudzające mają problemy ze skutecznym zrzuceniem zbędnych kilogramów mimo stosowania intensywnych ćwiczeń i diet. Tłumaczy to także dlaczego osoby bardzo szczupłe częściej zapadają na poważne choroby – w sytuacji kiedy organizm nie ma tkanki tłuszczowej gdzie mogą zostać zmagazynowane toksyny to krążą one w organizmie powodując różnego rodzaju dolegliwości i niedobory.
Magazyny
Kolejnym miejscem gdzie często magazynowane są toksyny to wątroba. Detoksykacja zachodzi przede wszystkim w wątrobie i związana jest z tzw. biotransformacją substancji. Tak nazywamy przebudowę chemiczną związku w celu zmniejszenia jego właściwości szkodliwych dla organizmu oraz zwiększenia ich rozpuszczalności w wodzie.
Wątroba to bardzo odporny i żywotny organ jednak nie jest on przystosowany do magazynowania toksyn. Wątroba, poza funkcją oczyszczania krwi, produkuje także żółć (istotną w procesie trawienia) oraz wiele ważnych hormonów. Zaburzenie i obciążenie pracy wątroby powoduje zaburzenie gospodarki hormonalnej i problemy z trawieniem.
Kolejnym miejscem gdzie często magazynowane są toksyny to tarczyca. Tarczyca reguluje procesy metaboliczne organizmu i produkcję energii. Przeciążenie tarczycy, przez zmagazynowane w niej toksyny, powoduje długotrwałe zmęczenie i brak energii. W tarczycy najczęściej gromadzą się metale ciężkie oraz fluor i chlor (często dodawane do wody pitnej).
Przebieg procesu trawienia tkanki tłuszczowej
Rozpoczęcie trawienia zapasów tkanki tłuszczowej skutkuje uwolnieniem do krwiobiegu toksyn w niej zmagazynowanych, do których wcześniej ustrój nie mógł dotrzeć. Kolejny etap to ich wydalenie wraz z moczem lub potem. Ja widać organizm usuwa szkodliwe substancje głównie jako związki rozpuszczalne w wodzie, dlatego należy pamiętać aby podczas każdej kuracji oczyszczającej przyjmować duże ilości płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej lub naturalnych soków owocowo-warzywnych.
Konieczność odtruwania – łańcuch dolegliwości i chorób
– co trzecia osoba cierpi na alergie objawiające się katarem siennym , astmą itp.
– alergie znacznie przyśpieszają procesy starzenia .
– Substancje szkodliwe dla środowiska prowadzą do nietolerancji i alergii pokarmowych.
– Brak równowagi w przewodzie pokarmowym ( przewlekła dysbioza )
– chroniczna blokada układu immunologicznego w jelitach : grzyby , pasożyty.
– Dochodzi do zaburzenia metabolizmu tłuszczów białek i cukrów
– zachwianiu ulega współczynnik pH, brakuje enzymów. Skutkuje to przybieraniem na wadze
(częściowo nawet mimo zdrowego odżywiania) uczuciem pełności , złym samopoczuciem.
– Dochodzi do pojawienia się ciężkich chorób metabolicznych i zaburzeń hormonalnych.
– Następuje znaczne przyśpieszenie procesu starzenia , łatwiej powstają komórki rakowe.
Metody odtruwania organizmu
– odtruwanie ziołami ( herbaty, nalewki )
– głodówki połączone z odtruwaniem jelit i terapią mikrobiologiczną
– usuwanie z ciała i w ciele metali ciężkich i amalgamatu.
– Terapie fizykalne ( kuracja napotna, sauna , kąpiel parowa)
– terapia okrężnicy ( odtruwanie jelit)
– stawianie baniek
– upust krwi ( wg TMC , Hildegardy , ajurweda, kneipp )
– kuracje przeciwgrzybicze
– terapia chelatowa
– kuracja ozonowo-tlenowa
– oczyszczanie odtrutką i parafiną
W tej pracy , pierwsze dwa podpunkty nas interesują i zostaną poniżej rozwinięte.
Odtruwanie ziołami do picia oraz jako dodatki do posiłków
Do picia:
Zielona Herbata – Bardzo dobrze oczyszcza organizm z blokujących spalanie tkanki tłuszczowej toksyn i nadmiaru wolnych rodników, które powodują szybsze starzenie się całego ciała. Zmęczona cera, wypryski, worki pod oczami, pozbawione blasku, słabe włosy mogą mieć związek z zanieczyszczonym organizmem. Zielona herbata niweluje te problemy, usuwając zalegające w ciele toksyny.
Pu-erh – Silny antyoksydant, niezastąpiony w walce z toksynami. Oprócz tego jej picie reguluje wydzielanie żółci, która jest niezastąpiona przy trawieniu, szczególnie tłuszczu. Usuwa też nadmiar wody z organizmu, dzięki czemu widocznie zmniejsza obrzęki na ciele. Wykazuje też łagodne, ale długotrwałe działanie pobudzające.
Przetacznik leśny – Jest ziołem wszechstronnie oczyszczającym. Wspomaga oczyszczanie krwi, wątroby, płuc, działa moczopędnie, napotnie, przyspiesza przemianę materii. Tym samym usuwa toksyny przez skórę, wątrobę i nerki. Jednocześnie chroni miąższ wątroby.
Łopian większy – Nasiona łopianu są używane głównie w celu usuwania toksyn. To zioło ma wyjątkowe zdolności wspomagania wątroby, układu limfatycznego i skóry w procesie wydalania toksyn. Lignany zawarte w nasionach łopianu posiadają silne właściwości antyoksydacyjne, cytostatyczne i dodatkowo regulujące gospodarkę hormonalną.
Pokrzywa – działa moczopędnie. Dzięki czemu szybciej zostaną usunięte z organizmu substancje szkodliwe . Zapobiega również zatrzymywaniu płynów w organizmie.
Czystek – działa mocząpednie pomaga oczyścić organizm z metali ciężkich. Co więcej, pomaga w przywróceniu równowagi flory bakteryjnej.
Rumianek – działa przeciwzapalnie i przeczyszczająco. Pomaga usunąć złogi jelitowe
dodatek:
Ostropest plamisty – Hamuje wchłanianie metali ciężkich, które dostają się do organizmu z wodą i żywnością. Dodatek do kanapek , sałatek, musli.
Babka płesznik– Błonnik pokarmowy to składnik diety, który ma ogromny wpływ na oczyszczenie organizmu z toksyn i wszystkich niestrawionych resztek pokarmowych. Dodatek do chleba, musli , jogurtów i soków. Można go również zaparzać.
Czarnuszka siewna – Nasiona czarnuszki nie tylko pomagają na oczyszczanie wątroby, ale też na przemianę materii . Dodatek do kanapek , sałatek .
Kminek – wypłukuje toksyny z organizmu, a do tego: wspaniale ułatwia trawienie, przeciwdziała wzdęciom, podkręca metabolizm i przyspiesza spalanie kalorii. Pozytywnie wpływa także na pracę mózgu i pobudza krążenie krwi! Przynosi ulgę i orzeźwienie zmęczonemu organizmowi i umysłowi, poprawia koncentrację.
Głodówka lecznicza
Proszę nie mylić głodówki ze zmianą diety na stałe. Post / głodówka określana jest w czasie – najdłużej 42 dni stałego postu, nie więcej niż 2 razy do roku . ( wg Post warzywo – owocowy dr Dabrowskiej czy inaczej Post Daniela ).
Dzięki postom czasowym możemy skutecznie usunąć toksyny i zalegające z nimi nadmiary tłuszczu. Niewykorzystany cholesterol i fosfolipidy są stopniowo mobilizowane i spalane. Następuje przywrócenie zachwianej – w przypadku nadwagi – równowagi między procesem tworzenia tłuszczów ( lipogenezą) a ich rozkładem ( lipolizą ) . Dotyczy to również równowagi między syntezą glikogenu( glikogenezą ) i spalaniem glukozy ( glikozą ). Ponadto może ona przywrócić silnie zaburzoną równowagę hormonalną .
Dieta warzywno-owocowa z racji swej bardzo niskiej kaloryczności, jest odmianą postu leczniczego, który bywa stosowany jako okresowa kuracja oparta na warzywach nisko skrobiowych i owocach niskocukrowych. Dostarcza: enzymów, polifenoli o właściwościach leków, mikroelementów i witamin, korzystnie alkalizuje i odtruwa, uzdrawia w sposób naturalny, przywracając równowagę przemian na poziomie genów.
Warzywa i owoce jak wiemy są bogate w polifenole oraz naturalny glutation, które w szybki sposób detoksykują organizm oraz odbudowują i chronią mitochondria oraz nici DNA.
Zasady leczenia dietą
Przez okres od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od wskazań, zaleca się dietę opartą na warzywach niskoskrobiowych: korzeniowych (marchew, buraki, seler, pietruszka, rzodkiew), kapustnych (kapusta, kalafior, brokuł), cebulowych (cebula, por, czosnek), dyniowatych (dynia, kabaczek, ogórki), psiankowatch (pomidor, papryka), liściastych (sałata, natka pietruszki, zioła).
Równocześnie można spożywać niskocukrowe owoce, takie jak: jabłka, grejpfruty, cytryny i nieduże ilości jagód. Szczególnie cenne są zielone soki, które pochodzą z zielonych pędów roślin.
Są one bogatszym źródłem bioaktywnych składników niż korzenie, zawierają chlorofil, którego budowa chemiczna jest podobna do hemoglobiny, mają aktywne enzymy, które oczyszczają, odtruwają, odnawiają krew, ułatwiają trawienie, alkalizują, dostarczają tlenu, energii, witamin i minerałów w najlepiej przyswajalnej postaci (przykłady zielonych pędów na soki: natka pietruszki, seler naciowy, botwina, mniszek, pokrzywa, szczaw, szpinak, brokuł, kapusta, sałata, kiełki lucerny, trawa z pszenicy).
Warzywa i owoce można jeść na surowo, w postaci surówek, zup warzywnych przyprawianych ziołami, warzyw duszonych i pieczonych.
Wśród napojów poleca się picie wody, soków warzywnych i owocowych, herbat owocowych lub ziołowych, kompotów bez cukru, wywarów z warzyw.
W czasie kuracji nie należy spożywać żadnych innych pokarmów, na przykład chleba, kasz, oleju itp.
Nie należy również pić kawy, mocnej herbaty, alkoholu ani palić papierosów.
Suplementacja
Kwas Alfa-lipidowy – antyoksydant ALA jest rozpuszczalny w wodzie i w tłuszczach, dzięki temu może walczyć z wolnymi rodnikami w całym organizmie, na zewnątrz i wewnątrz komórek w każdym środowisku.
Witamina C – Witamina C potrzebna jest do wytwarzania enzymów usuwających toksyny z organizmu, m.in. ołów i zanieczyszczenia środowiskowe. Osoby mieszkające w dużych miastach potrzebują więc większych ilości witaminy C, bo zużywają ją na usuwanie z organizmu większej ilości zanieczyszczeń. Niskie poziomy witaminy C są związane ze zmniejszeniem poziomu glutationu i zwiększonym stresem oksydacyjnym. Witamina C pomaga odzyskiwać aktywną formę glutationu.
Selen – Również ten pierwiastek zwiększa aktywność glutationu. W badaniu na grupie 103 mieszkańców Chin narażonych na działanie rtęci, dowiedziono, że 100 mikrogramów selenu dziennie zwiększyło wydalanie rtęci oraz zmniejszyło markery stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego w porównaniu z grupą kontrolną.
Węgiel aktywny – Dobroczynne działanie węgla aktywnego skupia się na eliminowaniu niebezpiecznych zatruć– tak substancjami chemicznymi, jak i lekami. Ze względu na zdolność wiązania toksyn, bakterii oraz niektórych leków znajduje on zastosowanie jako pomocniczy lek na zatrucia. Przed głodówką jako suplementacja dla osób palących i rolników podczas oprysków.
Chlorella / spirulina – Chlorella poprzez swoją unikalną budowę komórkową wiąże toksyny i usuwa je z organizmu. Ponadto uszczelnia ścianki jelit, dzięki czemu zapobiega wtórnym zatruciom, czyli przenikaniu składu stolca do krwiobiegu. Dlatego w sytuacjach szczególnego nasilenia uwalniania się toksyn z tkanek organizmu (głodówka, intensywne odchudzanie, wizyty w saunie). Chlorella jest niezastąpiona, gdyż absorbując toksyczne związki, zapobiega przeciążeniu nerek, a także wątroby .
Źródła:
- https://www.body-challenge.pl/artykul/organizm-na-detoksie
- https://naturalnienaturalni.pl/gdzie-w-organizmie-magazynowane-sa-toksyny/
- dr. med. Claus Schulte-Uebbing „ Św. Hildegarda z Bingen , Medycyna dla Kobiet ” str. 410-411,
- https://www.doz.pl/czytelnia/a13657-Ziola_oczyszczajace_8211_5_najlepszych_wyborow
- http://www.medonet.pl/zdrowie,oczyszczenie-organizmu—domowe-sposoby–dieta–ziola,artykul,1729920.html
- https://www.domzdrowia.pl/artykul/dieta-oczyszczajaca-sposob-na-detoksykacje-organizmu-15
- https://ewadabrowska.pl/dieta-warzywno-owocowa/
- https://mito-med.pl/artykul/toksyczne-metale-ciezkie-czas-na-naturalny-detoks
Autor tekstu: A. Zawko, NAT VI