Przygotowanie do ciąży i ciąża w kontekście Medycyny Chińskiej (TCM)

Okres przygotowania rodziców do ciąży jest tak samo ważny jak i sama ciąża. Stan zdrowia dziecka, które przychodzi na świat zależy od rodziców. Czas, który rodzice poświęcą na odpowiednie przygotowanie do ciąży jest bardzo ważnym czasem potrzebnym do zadbania zarówno o siebie, swoje zdrowe psychiczne i fizyczna jak i zdrowie i kondycje swojego przyszłego dziecka. Dbając o siebie dajesz dziecku lepszy start, lepszy fundament do życia w zdrowiu, który zapewni mu optymalny rozwój i konstrukcję psychofizyczną.

W medycynie chińskiej istnieje termin konstytucja, która jest wyznacznikiem pewnych predyspozycji organizmu do chorób czy dolegliwości. Jest to nasz swojego rodzaju kod genetyczny, który jest stabilny, ale niekoniecznie stały. Możemy przez całe życie wpływać na swoją konstytucję, poprzez jej pielęgnowanie, wzmacnianie i regulowanie. Dziecko przychodzi na świat z konkretną konstytucją. Energia przed urodzeniowa dziecka zostaje mu przekazana przez mamę i tatę w chwili poczęcia oraz przez mamę w podczas całego okresu ciąży. Energia ta jest fundamentem dla konstytucji dziecka – gromadzi się w nerkach, i jest uwalniana do organizmu tak aby móc zasilać pracę wszystkich narządów i ogrzewać jego ciało. To jest najważniejsza energia, która określa konstrukcje psychofizyczną i ma wpływ na długość jego życia. Siła życiowa nerek jest wspierana i wzmacniana przez czynniki emocjonalne, takie jak zaufanie, wiara w siebie, siłę woli, poczucia odpowiedzialności, odwagę i samodyscyplinę. Im bardziej rodzice zadbają o siebie w okresie przygotowawczym, tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko będzie miało silną konstytucję i że przyjdzie na świat we właściwym czasie.

Bardzo ważnymi czynnikami wpływającymi korzystnie na zdrowie i kondycje rodziców jest przede wszystkim odpowiednie odżywianie, spokój, aktywność fizyczną, odpowiednią ilość snu, balans pomiędzy życiem zawodowym a czasem na odpoczynek. W kontekście diety przede wszystkim warto zadbać o odżywianie, które wpłynie na równowagę nerek oraz je wzmocni. Do produktów zaliczających się jako wzmacniające nerki należą: płatki owsiane, ryż pełnoziarnisty, rośliny strączkowe, orzechy włoskie, gotowana kapusta, por, cebula, chrzan, przyprawy kminek, majeranek, tymianek, cynamon, imbir, koper włoski. Warto też unikać produktów, które dodatkowo wyziębiają nerki i zaburzają ich równowagę. Należą do nich: jogurty, cytrusy, cukier, mrożona żywność, duża ilość surowych warzyw i owoców. Warto także uporządkować emocje i aspekty duchowe. Zadbajmy o dobrą relację w związku, opartą na miłości i szacunku, odpuśćmy napięcia i blokady w ciele ( które najczęściej powstają w wyniku stresu) poprzez aktywność fizyczną, budowanie kreatywności, otwieranie się na nowe działania. Aktywność fizyczna podnosi poziom endorfin, daje poczucie wolności, przynosi szczęście oraz równoważy hormony. Stres związany z napięciem starania się długotrwale o potomstwo zazwyczaj przynosi odwrotny efekt. Dlatego dajmy sobie przyzwolenie na radość z codzienności, skupmy się na przyjemnościach i na swoim partnerze.

Niestety w dzisiejszych czasach wysoko rozwiniętej cywilizacji, jesteśmy mocno obciążeni chorobami cywilizacyjnymi, które niejednokrotnie mają także wpływ na naszą płodność, możliwość utrzymania zdrowej ciąży a kolejno zdrowie dziecka. Jedną z przyczyn na kłopoty z płodnością są toksyny, które są obecne nie tylko w powietrzu, ale także w jedzeniu. Niewystarczająca ilość substancji odżywczych w diecie, witamin i minerałów, duża ilość przetworzonego jedzenia, wszelkiego rodzaju używki znacząco zmniejszają liczbę i jakość plemników u mężczyzn.  Głównymi przyczynami niepłodności u kobiet są zaburzenia hormonalne, niedowaga i anemia, zaburzenia pracy tarczycy, stosowanie sztucznych hormonów jako antykoncepcję. Do tego dochodzi przewlekły stres, przemęczenie fizyczne i intelektualne, niedobory snu, ogromna ilość plastiku w glebie i wodach (które mocno oddziałują na hormony), promieniowanie elektromagnetyczne a także traumatyczne przeżycia i silnie przeżywane emocje. Dużym wsparciem przy problemach z bezpłodnością – poza zadbaniem o swoje zdrowie psychiczne – są zioła, suplementy i odpowiednia dieta. Zioła, które stymulują płodność u kobiet: niepokalanek, dzięgiel chiński, korzeń lukrecji, żeń-szeń, kozieradka. Chcąc wzbogacić swoją dietę o suplementy, warto sięgnąć po: olej z wiesiołka, olej lniany, olej z pestek dyni, probiotyki, witaminę D3, cholinę i lecytynę, jod, selen oraz morskie algi. Odżywiając się, warto zwrócić uwagę na: zupy mocy – długo gotowane zupy na wywarach albo warzywnych albo warzywno-mięsnych, makroalgi, orzechy, pyłek pszczeli, miód, jagody goi, congee (zupa ryżowa z nasionami konianki chińskiej). Mężczyźni natomiast warto, aby suplementowali cynk, selen, witaminy E, C, D i z grupy B, nienasycone kwasy tłuszczowe, potas, koenzym Q10. Warto także skupić się na diecie wpierającej energię w nerkach.

Na kwestię problemów z zajściem w ciąże medycyna chińska patrzy przez następujący pryzmat: niedobór yang nerek, niedobór yin nerek, niedobór krwi i esencji, zastój qi wątroby, zastój krwi, zimno w macicy, nagromadzenie się wilgoci i śluzu. Przy niedoborze yang nerek możemy mieć obniżone libido, wydłużony cykl menstruacyjny, czuć zmęczenie, mieć bladą skórę, odczucie zimna w ciele, bolesność kręgosłupa w rejonie lędźwiowym, częste oddawanie moczu. Gdy mamy do czynienia z niedoborem yin nerek możemy zauważyć skrócony cykl menstruacyjny, skąpe miesiączki, suchość skóry, szumy uszne, uderzenia gorąca, problemy ze snem, bolesność kolan i mięśni. Przy niedoborze krwi i esencji mamy wydłużone cykle menstruacyjne, bladość, zmęczenie, nadwrażliwość emocjonalną, wyczerpanie. Gdy pojawia się zastój qi wątroby mamy nieregularne miesiączki, zespół napięcia przedmiesiączkowego, bolesne skurcze podczas menstruacji, czujemy rozdrażnienie, złość, mamy stany depresyjne. Przy zastoju krwi pojawiają się nieregularne miesiączki, którym towarzyszą bolesne skurcze menstruacyjne, ciemna krew ze skrzepami, silna emocjonalność. Natomiast w przypadku zimna w miednicy mamy wydłużony cykl miesiączkowy, ciemną krew i nasilone uczucie zimna podczas miesiączki. 

Podczas ciąży i porodu zostają szczególnie osłabione trzy elementy: krew, element ziemi i nerki. Podczas porodu kobieta traci sporo krwi, której jakość spadła w okresie ciąży w związku z tym, że kobieta całą swoją energię włożyła w to aby wydobyć i rozwinąć płód.

Według medycyny chińskiej, nasze centrum jest w elemencie ziemi, który jest związany ze stabilnością i regularnością. Podczas ciąży w ciele kobiety zachodzą duże i szybciej zmiany, co powoduje, że element drzewa jest osłabiany. Element ziemi powiązany jest z produkcją energii qi i krwi, dlatego podczas ciąży i porodu kobieta czuje fizyczne i emocjonalne zmęczenie. Tak samo jest w pierwszych miesiącach od pojawienie się dziecka na świecie, gdzie kobieta intensywnie karmi dziecko piersią, mało śpi, często nie dojada – osłabiony element ziemi powoduje gwałtowne reakcje emocjonalne, złość, zniecierpliwienie, spowolnione trawienie. Jak już wcześniej było opisane, nerki są esencją życia i witalności człowieka. Energia ta jest pomału wyczerpywana w ciągu całego życia. Wraz z urodzeniem dziecka, kobieta traci cześć zasobu tej energii. Osłabienie te może się objawiać bólem w lędźwiach, obniżonym libido, stanami depresyjnymi.

Dlatego tak ważne jest, aby w czasie ciąży zadbać o właściwe odżywianie. Śledziona i żołądek, należące do organów ziemi mają za zadanie przekształcić w energię odżywczą wszystko to co zjadamy i pijemy. Te dwa organy będąc ze sobą połączone tworzą w naszym centrum energetycznym, czyli obszarze brzucha, pewnego rodzaju krąg energetyczny, który rzutuje na naszą stabilność zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz organizmu. Stabilność na zewnątrz oznacza poziom fizyczny w tym przypadku będzie to silny układ pokarmowy, natomiast stabilizacja wewnątrz to stan naszego umysłu, który pokazuje  harmonię i opanowanie. Szczególnie ważne jest aby w okresie ciąży kobieta wzmacniała swoje centrum energetyczne, czyli śledzone i żołądek – w końcu to właśnie w centrum rośnie dziecko. Narządy te, zarówno u dzieci jak i u dorosłych przygotowują energię, z której pochodzi witalność, moc intelektu i umysłu oraz radość do życia. Najlepszym sposobem na wzmacnianie jest właściwe odżywianie, które stabilizuje żołądek i śledzionę. Warto zaprzyjaźnić się z gotowanymi, ciepłymi, lekkostrawnymi daniami, które mają lekko słodki smak (naturalnie słodki). Dobrze wziąć pod lupę produkty właśnie z przemiany ziemi.

Podczas odżywiania warto również zwrócić uwagę na produkty, które osłaniają Energię qi, śledziony, i należą do nich: zimne i mrożone owoce, napoje, lody, czarna i zielona herbata, termicznie zimne produkty, owoce południowe, produkty ciężkostrawne, większość produktów mlecznych, produkty przetworzone, cukier, przetwory z białej mąki, dania i napoje z kuchenki mikrofalowej, ostre i gorące przyprawy, trunki i używki.

Kobieta ciężarna powinna przede wszystkim kierować się własną intuicją, która w okresie ciąży jest jeszcze bardziej wzmocniona. Ważne jest aby podczas ciąży nie zmieniać drastycznie diety i sposobu żywienia, jeść podobnie jak wcześniej uwzględniając zapotrzebowanie na ilość pokarmu.

Podczas trwania ciąży dobrze jest pamiętać o umiarkowanej aktywności fizycznej. Jeżeli przed ciążą kobieta była aktywna fizycznie, może aktywna pozostać, dostosowując ćwiczenia do swoich możliwości. Jeżeli do tej pory nie była szczególnie zaprzyjaźniona z aktywnościami warto chociaż zadbać o ruch na świeżym powietrzu. Dobrze jest także pochylić się nad regularną praktyką, która rozwija świadomość – może to być poprzez naukę, medytację, modlitwę, wsłuchanie się w swój oddech.  Często kobiety w ciąży mają dużo mocniej rozwiniętą potrzebę duchowego rozwoju, spokoju, bycia samej ze sobą. Warto dać sobie na to przestrzeń i słuchać potrzeb swojego ciała i ducha.

Bibliografia

  • Bożena Żak-Cyran, Ożywiaj dziecko w zgodzie z naturą, wyd. Galaktyka, 2014r.
  • Joanna Brejecka-Pamungkas, Naturalnie zdrowe dziecko, wyd. ZdrowieTA, 2019r.
Autor: Olga Pietryczuk (NAT)