Wpływ mis dźwiękowych na zdrowie człowieka – Przegląd systematyczny, badanie z 2020 roku

Badanie opublikowane w 2020 roku w Pain Management Nursing bada wpływ terapii misami śpiewającymi (misami dźwiękowymi) na zdrowie ludzkie. Przegląd obejmował cztery badania, z których każde wykazało potencjalne korzyści, takie jak poprawa samopoczucia emocjonalnego, zmniejszenie lęku, depresji, zmęczenia, a także poprawa parametrów fizjologicznych jak ciśnienie krwi i tętno. Wyniki sugerują, że masaż dźwiękiem mis może być korzystny dla zdrowia, choć podkreślono potrzebę dalszych badań, aby potwierdzić te odkrycia. To badanie podkreśla możliwości terapeutyczne masażu dźwiękiem mis, jako metody promującej zdrowie i dobre samopoczucie.

Więcej informacji o badaniu znajduje się pod tym linkiem: PubMed | Więcej badań klinicznych znajdziesz na stronie Szkoły Zen Reiki w Polsce: Badania naukowe o skuteczności naturopatii i Metody Reiki


Terapia misami śpiewającymi, reprezentująca innowacyjne podejście do poprawy zdrowia i dobrostanu, zyskuje uznanie wśród naturopatów dzięki swojej skuteczności. Wykorzystanie dźwięków generowanych przez misy przynosi korzyści dla ciała i umysłu, łagodząc negatywne emocje takie jak lęk, depresja, gniew i napięcie, a także zwiększając energię i wigor.

Naukowe badania, często wspierane przez naturopatów, potwierdzają pozytywne efekty tej terapii, w tym poprawę komfortu, dobrostanu, a także korzystny wpływ na parametry fizjologiczne, jak ciśnienie krwi, tętno i częstość oddechów. Terapia ta, promowana przez naturopatów, wspomaga również relaksację i redukcję stresu, oferując łatwą i dostępną metodę w codziennym życiu, zarówno samodzielnie, jak i pod opieką specjalisty. Stanowi ona naturalny i holistyczny sposób na poprawę zdrowia, zapewniając długotrwałe korzyści zarówno fizyczne, jak i psychiczne.