Metoda Reiki i litoterapia – połączenie idealne?

Najprostsza i najbardziej ogólna definicja litoterapii to uzdrawianie energią kamieni i minerałów naturalnych. Powszechnie kamienie naturalne, półszlachetne i szlachetne oraz inne minerały stosowane w litoterapii nazywa się kryształami i dla uproszczenia też będę stosował to określenie w niniejszej pracy. Obecnie możemy obserwować wzrost popularności tej formy naturopatii. Coraz częściej litoterapia stosowana jest nie tylko jako samodzielna forma terapii, ale można ją świetnie łączyć z innymi naturalnymi metodami. Często można spotkać się z połączeniem uzdrawiania kryształami z jedną z najpopularniejszych form energoterapii – metodą Reiki.  

Stosowanie litoterapii

Kryształy powstają w ziemi i zwykle w ekstremalnych warunkach i w bardzo długim czasie. Uznaje się, że to miedzy innymi dzięki temu zawdzięczają swoją uzdrawiającą energię. Niezwykle istotnym czynnikiem jest ich budowa strukturalna czyli układ krystalograficzny, który również wpływa na rodzaj energii, jaką emituje dany kamień. Układ krystalograficzny opisuje uporządkowanie oraz regularność w budowie atomowej minerałów.  Innym elementem, który może mieć wpływ na działanie i zastosowanie kamieni jest ich kolor oraz budowa chemiczna. 

Uzdrawianie przy pomocy naturalnych kamieni i minerałów było znane już starożytności w największych cywilizacjach świata. Kryształy i minerały mogą jednak działać wspierająco i bezpiecznie niemalże dla każdego bez skutków ubocznych. 

Początkowo w starożytności stosowano i przyjmowano minerały gównie wewnętrznie, na przykład w formie sproszkowanej. Obecnie jednak nie jest to rekomendowane dla większości minerałów. Stosuje się z powodzeniem dużo bardziej bezpieczne metody pracy z kamieniami.  

Pierwszy, intuicyjny i niezwykle prosty sposób to noszenie wybranego, niewielkiego kamienia przy sobie, na przykład w kieszeni.  Dzięki temu jego energia działa może oddziaływać przez długi czas. Dodatkowo taki kamień może służyć w takim przypadku jako „przypomnienie” o danej intencji w każdym momencie, kiedy sięgamy do kieszeni czy torebki, w której się znajduje.  

Podobny a jednak nieco bardziej bezpośredni sposób to przyklejenie małego kryształu bezpośrednio do ciał przy pomocy plastra. Należy wybrać odpowiednio mały kamień i przykleić w taki sposób, aby miał dostęp powietrza. Kamień przyklejamy jak najbliżej miejsca, na który ma oddziaływać. Nie należy go jednak przyklejać na oparzenia lub  bezpośrednio zranioną skórę.   

Innym sposobem wykorzystania energii kamieni jest medytacja. Pomaga łączyć się z duchowymi cechami danego kamienia i może pomóc w pełni zrozumieć jego potencjał w uzdrawianiu w danym przypadku. 

Kolejny prosty sposób to biżuteria z kamieniami. Mogą to być bransoletki, naszyjniki czy pierścionki.  

Inną metodą bezpośredniej pracy z kamieniami jest wykorzystanie do masażu. Kamienie nadają się również do tworzenia tak zwanych eliksirów czyli do energetyzowania wody. Można ją stosować wewnętrznie lub zewnętrznie. Należy jednak upewnić się, że dany kamień może mieć kontakt z wodą. W większości przypadków polecam napromieniowywanie wody energią kamieni ustawiając je obok szklanego naczynia z wodą zamiast wrzucania kamieni do wody.  

Inną nowoczesna formą pracy z kamieniami jest tworzenie tak zwanych „siatek kryształowych” czyli budowanie określonych form geometrycznych z kamieni w oparciu o różne symbole, na przykład wywodzące się ze świętej geometrii.  

Szerokie możliwości stosowania litoterapii sprawiają, że z łatwością może być połączona z innymi naturalnego wspierania zdrowia, na przykład z metodą Reiki.   

Metoda Reiki

Metoda Reiki – Usui Shiki Ryōhō polega na pracy z uniwersalną energią życia, która nazywana jest w Japonii energią ki. Praktycy i nauczyciele tej metody są przekonani, że energia ta przenika wszystko i wszystkich, jest pierwiastkiem, który daje życie całej naszej planecie oraz całemu wszechświatu. […] Techniki stosowane w Metodzie Reiki – Usui Shiki Ryōhō, mają na celu wyrównanie poziomu energii ki w ciele osoby, która poddaje się zabiegowi reiki. Cała procedura przekazywania i wyrównywania energii, polega na przykładaniu przez praktyka lub nauczyciela reiki dłoni w chore miejsca […].  

Zgodnie z tym trafnym opisem Reiki jest zatem metodą samorozwoju oraz energoterapii. I chociaż może być stosowana samodzielnie jako terapia dodatkowa, w czasie zabiegu bezpośredniego można połączyć ją z innymi nurtami terapii naturalnych jak aromaterapia czy litoterapia.  

Litoterapia i reiki

Połączenie tych dwóch systemów terapii komplementarnych może przynieść synergiczny efekt. Zanim zaczniemy pracować z kamieniami należy zapoznać się z właściwościami tych, które zamierzamy stosować, poznać ich działanie i subtelną energię, jaką emitują. Niezbędne jest też stosowanie się do zasad BHP i odpowiednia dbałość o kryształy.

Najłatwiej zastosować połączenie tych dwóch metod w trakcie sesji stacjonarnej. Przed sesją odpowiednia przygotowujemy kamienie i wybieramy takie, których wielkość i kształt pozwolą na stosowanie w kontakcie z klientem.

Warto dobrać odpowiednie kamienie do potrzeb, które klient sygnalizuje podczas wywiadu. Można również pozwolić klientowi aby wybrał jeden lub kila kamieni intuicyjnie. Omawiamy wybrane kryształy i ich główne właściwości oraz sposób, w jaki mogą pomóc klientowi.  

Pierwszym i najłatwiejszym sposobem, w którym możemy włączyć kamienie do sesji Reiki jest trzymanie ich w dłoniach przez klienta w trakcie sesji Reiki. Jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie informujemy klienta, że w momencie gdy poczuje zmęczenie lub dyskomfort powinien odłożyć kamienie. Pozwalamy trzymać je w dłoniach klientowi przez całą sesję Reiki. Ten niewielki dodatek do naszej sesji nie wymaga dużych nakładów pracy (o ile znamy już właściwości kamieni) a może być dodatkowym bodźcem do kierowania energii zgodnie z intencją klienta.

Nieco bardziej wymagającym sposobem jest ustawianie kamieni bezpośrednio na ciele klienta w pobliżu miejsc, na które mają szczególnie oddziaływać. Tutaj potrzebna jest także wiedza dotycząca tego jak określony kształt kamieni wpływa na kierunek emitowania energii. W takim sposobie zastosowania kamienie mogą być układane na określone miejsca na kilka lub kilkanaście minut, nie koniecznie na cały czas trwania sesji.  

Kryształy możemy również układać w pobliżu czakr klienta. Należy stosować takie, które odpowiadają energii danej czakry lub uniwersalne, np. kryształ górski. Przy działaniu na czakry harmonizujemy kamieniami jednocześnie wszystkie główne ośrodki energetyczne

Bardziej pasywnym sposobem połączenia litoterapii z metoda Reiki jest umieszczenie kamieni pod stołem do masażu lub krzesłem klienta. Dzięki temu mamy pełna swobodę wykonywania ruchów i zmiany pozycji dłoni. Wybieramy wówczas kryształy, które mają odpowiedni kształt aby emitować energię w kierunku klienta.  

Zarówno przed zabiegiem Reiki jak i po nim możemy również zaproponować klientowi kilka łyków wody naenergetyzowanej kamieniem o uniwersalnym działaniu.  

Przykładowe zastosowanie kamieni do harmonizacji głównych kanałów energetycznych przedstawiam poniżej (można wybrać również wiele innych kryształów pasujących do głównych czakr lub stosować uniwersalne kwarce).

  • czakra Muladhara lub stopy –czerwony jaspis,
  • czakra Svadhishtana – karneol,
  • czakra Manipura – tygrysie oko,
  • czakra Anahata – kwarc różowy, awenturyn zielony,
  • czakra Vishuddha – lapis lazuli,
  • czakra Ajna – ametyst,
  • czakra Sahasrara – kryształ górski. 

Przed rozpoczęciem pracy z kamieniami warto poznać podstawy bezpieczeństwa litoterapii oraz dbałości o kamienie stosowane w pracy w klientem.  

Zakończenie

Zastosowanie podstaw litoterapii może dodatkowo zwiększyć pozytywny wpływ energoterapii na stan klienta. Metoda Reiki może w prosty sposób łączyć się pracą z uzdrawiającymi kamieniami i kryształami.  Możemy je również stosować jako uzupełnienie innych terapii a także jako główne narzędzie terapeutyczne. Zachęcam do zapoznania się z ich właściwościami. Dzięki temu nie tylko poszerzamy warsztat naturopaty, ale możemy również zwiększyć efekt terapeutyczny u naszych klientów.

 

Bibliografia

  1. Kuhni W. Holst W. Kamienie lecznicze w litoterapii, Białystok 2020 
  2. Crowhurst M. Advanced crystal healing, 2020
  3. https://zenreiki.szkola.pl/2021/03/27/na-czym-polega-reiki-i-jakie-jest-zastosowanie-tej-metody-w-chorobach-na-czym-to-polega/ (dostęp 24.08.2022) 

 

Autor: Kornel Kisała (NAT)